Rząd szykuje zmiany w podatkach. Będzie prosta danina od dochodów z pracy. I nie tylko

Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad reformą dochodów podatkowych. Według zapowiedzi ministerstwa mają one być prostsze i bardziej przejrzyste. W planach są między innymi osobne przepisy dla podatników, którzy czerpią dochód z biznesu i pracy.

Wiceminister finansów Filip Świtała powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że na tym etapie resort nie planuje zwiększenia liczby progów podatkowych czy stawek podatku dochodowego. Nie wyklucza jednak dyskusji na ten temat.

Czytaj też: Rząd szykuje zmiany w podatkach. Sprawdziliśmy, kto może zapłacić więcej

Według wiceszefa resortu co najmniej do połowy przyszłego roku potrwa debata na temat reformy. Przedstawiciel resortu dodał, że przyszłe rozwiązania podatkowe mają pomóc Polakom w gromadzeniu oszczędności. Wiceminister Świtała zastrzegł jednak, że nie może zdradzić szczegółowych rozwiązań.

W ramach zmian systemu podatkowego Ministerstwo Finansów nie planuje też zmian kwoty wolnej ani podatku od zysków kapitałowych.

Plan zakłada natomiast wprowadzenie prostego podatku od dochodów z pracy, podatku od zysków z działalności gospodarczej oraz z kapitału. 

Czytaj więcej: Można zaoszczędzić na podatku nawet 1700 zł. Zostało 2,5 miesiąca. Chodzi o IKZE

Fiskus sam policzy niektóre ulgi podatkowe

Świtała poinformował także, że w przyszłym roku zeznania podatkowe wypełni za nas fiskus, a podatnik będzie mógł sprawdzić i zmienić PIT na portalu podatkowym.

Zeznanie uwzględni ulgę na dzieci. Informację na ten temat, jak wyjaśnia rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej, pobierze z rejestru PESEL. Osoby, które będą chciały skorzystać z ulgi odsetkowej, bądź na internet, będą musiały samodzielnie edytować zeznanie.

W wypełnionym zeznaniu będzie też informacja o przekazaniu jednego procenta na rzecz organizacji pozarządowych. Domyślna opcja będzie zawierała dane organizacji pożytku publicznego, którą obdarowaliśmy w poprzednim roku. Wybór ten będzie można zmienić.

Ministerstwo chce zachęcić do rozliczania przez internet krótszym czasem zwrotu nadwyżki podatku. Okres ten skróci się z 3 miesięcy do 45 dni. Krajowa Administracja Skarbowa ma udostępnić zeznania do połowy lutego. 

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że Polacy za pośrednictwem internetu złożyli w tym roku ponad 11 milionów 350 tysięcy zeznań podatkowych. Rok wcześniej było to ponad 9 milionów 600 tysięcy.

Więcej o: