Koniec strajku w LOT. W nocy doszło do porozumienia zarządu ze związkami. "Powrót do normalności"

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy w LOT w nocy zawarły porozumienie, które kończy trwający od 18 października strajk w spółce. Obie strony umieściły postanowienia końcowe we wspólnym oświadczeniu.

Porozumienie przewiduje:

- zakończenie akcji strajkowej z dniem 1 listopada,

- przywrócenie do pracy Moniki Żelazik - szefowej związku personelu pokładowego i wszystkich osób zwolnionych w związku ze strajkiem trwającym od 18 października,

- uchylenie nagany nałożonej na Adama Rzeszota- przewodniczącego Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych,

- zobowiązanie do niedochodzenia od organizatorów, kierujących strajkiem lub uczestników strajku roszczeń pieniężnych związanych z akcją strajkową,

- a także przystąpienie od 7 listopada do uzgodnień zmian w obowiązującym w spółce regulaminie wynagradzania. 

Ponadto strony zobowiązały się do zachowania tzw. spokoju społecznego przez okres co najmniej 24 miesięcy pod warunkiem przestrzegania prawa i postanowień zawartego porozumienia.

Czas na regulamin wynagradzania

Oprócz przedstawicieli zarządu LOT-u i związkowców, w mediacjach uczestniczyli: prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys oraz Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. 

Borys wyraził przekonanie, że zawarte w nocy porozumienie kończące strajk, stwarza szansę na dojście do konsensusu we wszystkich kwestiach. - Rozmowy potoczyły się pozytywnie i strony sporu znalazły porozumienie. Sytuacja LOT-u, miejmy nadzieję, w najbliższych dniach powróci do normalności, a strony będą mogły ustalić satysfakcjonujące warunki dotyczące wynagradzania już w spokojnej atmosferze - mówił Paweł Borys po rozmowach.

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski liczy natomiast, że zakończenie strajku stwarza realną szansę na porozumienie w pełnym zakresie. - Po świętach zabieramy się do pracy nad regulaminem, przede wszystkim wynagradzania. Przy okazji będą też omawiane kwestie związane z bezpieczeństwem lotów. Tak, że te dwa obszary, który miały być przedmiotem porozumienia, zostały uwzględnione - wyjaśniał Andrzej Malinowski. 

"Czarny dzień w historii Polskich Linii Lotniczych LOT"

Jednym z elementów porozumienia kończącego strajk w LOT było uchylenie nagany nałożonej na przewodniczącego Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych w spółce Adama Rzeszota. Związkowiec dziękował po zakończeniu rozmów za wsparcie innym uczestnikom dwutygodniowej akcji. - Wierzymy, że już nigdy w LOT nie dojdzie do strajku. Życzę, żebyśmy nie przechodzili tych koszmarnych dni, co nie znaczy, że dzień 18 października nie zostanie wpisany jako czarny dzień w historii Polskich Linii Lotniczych LOT - podkreślał.

Bartosz Piechota z zarządu LOT dziękował pracownikom za owocne rozmowy i podkreślał, że spółka przez czas strajku funkcjonowała normalnie. - Chciałbym podziękować tym wszystkim pracownikom LOT-u, którzy w tych trudnych dniach dla firmy pracowali i zapewnili zdolność operacyjną. Chciałbym tez podziękować związkom zawodowym za odpowiedzialną postawę i zakończenie sporu - mówił Bartosz Piechota. 

Związkowcy w LOT w sporze zbiorowym

Ostatnia tura rozmów w siedzibie zarządu spółki trwała ponad 7 godzin. Związkowcy podkreślali po spotkaniu, że zakończyli strajk, jednak nadal pozostają w sporze zbiorowym z pracodawcą. 

Szacuje się, że strajk kosztował LOT nawet kilkanaście milionów złotych. Konieczne było odwołanie ponad stu lotów. 

Więcej o:
Komentarze (78)
Jest porozumienie między zarządem LOT i związkowcami
Zaloguj się
 • krzycho-to-ja

  Oceniono 34 razy 28

  A Duduś ze swoją Solidarnościa się wypiął.. no ale przecież nie będzie kąsał ręki która koryto podstawia

 • plutoniczna

  Oceniono 32 razy 22

  a tym czasem Duda wraz z obecnym związkiem "Solidarność" nie uznał za stosowne bronić praw pracowniczych w tym strajku, ale za to pójdzie w Marszu Niepodległości razem z nacjonalistami, rasistami i ksenofobami pod hasłami "biała rasa" "polska tylko dla Polaków" itp.........

 • fruqo3

  Oceniono 29 razy 15

  Piotrze Duda to kooorvo, mam nadzieje ze wszyscy będą ci pamiętać jak bardzo olałeś ten strajk.
  Jesteś sprzedajną szmatąi jak szmata na śmietniku skończysz.

 • dyskootantka

  Oceniono 23 razy 11

  A Piotr Duda wypiął się na strajk. Miał rację Lech Wałęsa, mówiąc, że obecna "Solidarność" to już nie ten związek, który zakładał. Wtedy związki nie miały swoich ośrodków wypoczynkowych, nie prowadziły biznesów na terenie zakładów, nie miały "Kacperków" do goszczenia. Broniły pracujących ludzi. Nie mówiły w czasie strajku: "nie jesteśmy stroną sporu".

 • rts44

  Oceniono 21 razy 9

  powinno się zabrać nazwę SOLIDARNOŚĆ a nadać Zależny od pisu związek dudusiów i ich piesków

 • pardonsik

  Oceniono 11 razy 7

  A co z tym rynsztokowym aparatczykiem pisowskim - prezesem ? Gdzie się schował cwaniaczek ? Na zbity pysk powinien wylecieć - b2b - ofajdaniec jeden!

 • balbin79

  Oceniono 7 razy 7

  no to niezle - Panstwowa co by nie bylo spolka - straty nie wazne ile 10-20mln- i nikt nie jest niczemu winny -nikt za nic nie ponosi odpowiedzialnosci - jak to latwo marnuje sie publiczny grosz

 • damtek

  Oceniono 13 razy 7

  Pis nie wybaczy strajkującym. Będą nękani i szykanowali.
  Łamanie praw pracowniczych, mobbing, naruszanie procedur lotniczych! Tak było i tak będzie., bo pis nigdy się nie cofa. Zrobili pozorny krok do tyłu. Uderzą, kiedy sprawa przycichnie.

 • 2tiredd

  Oceniono 8 razy 4

  Dobrze rozumiem, że NIC nie osiągnęli, poza cofnięciem sie nieco, do sytuacji sprzed konfliktu? Żadne płacowe żądania nie zostały spełnione ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX