W 2019 r. koniec z wizami do USA dla Polaków? Jednoznaczna deklaracja ambasador USA

- Jestem gotowa do końca przyszłego roku zakończyć sprawę wiz dla Polaków. Ta sprawa jest dla mnie priorytetem - powiedziała w wywiadzie dla TVN24 Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Pani ambasador dodała też, że "niemalże wstydzi się, że Polska wciąż musi ubiegać się o wizy". - Jesteście wspaniałym sojusznikiem, z całą pewnością najsilniejszym w tym regionie. Macie 10 milionów Polaków, którzy mieszkają w Stanach. Więc jesteśmy tak czy inaczej spokrewnieni i powiązani ze sobą - powiedziała. - Jestem gotowa, żeby sprawę wiz dla was załatwić. Wiem, że to niełatwy temat - dodała

- Z końcem przyszłego roku pan mnie tu posadzi i powie: pani obiecała, a tego nie dała - zwróciła się do prowadzącego wywiad Piotra Kraśki. - Nie lubię przegrywać, lubię konkurencję. Kiedy mówię, że coś zrobię, to znaczy że to zrobię. Więc teraz wyszłam przed szereg. Powtórzymy ten wywiad i powiem: tak, znieśliśmy wizy - powiedziała Mosbacher. 

Bez wizy do USA

Deklaracja amerykańskiej ambasador jest dość jednoznaczna, ale zgodnie z amerykańskim prawem, żeby nasz kraj został objętym ruchem bezwizowym (Visa Waiver Program), musimy przede wszystkim spełnić jedno ważne kryterium. Chodzi o odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wizy B1/B2 (turystycznej i biznesowej). W ciągu amerykańskiego roku budżetowego - od 1 października do 30 września - nie może on być wyższy niż 3 proc. W 2017 r. wyniósł on 5,9 proc.

Być może w poprawie tej statystyki, pomoże nieco zakończona z końcem września tego roku, kampania LOT i Polskiej Izby Turystyki, która zrzesza prawie 500 firm z branży. 

Obecnie, do USA wjeżdżać bez wizy mogą obywatele 38 państw, w tym 23 z UE. Są wśród nich także kraje z naszego regionu, np.: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Polska, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu. 

Program bezwizowy umożliwia legalny pobyt w USA do 90 dni w celach turystycznych, rodzinnych i biznesowych.

Więcej o:
Komentarze (391)
W przyszłym roku koniec z wizami do USA? Jednoznaczna deklaracja ambasador USA
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 78 razy 46

  Przecież ten pomarańczowy pajac zniósł nam wizy w dwa tygodnie po wygranych przez siebie wyborach!
  Co?
  Nie zniósł?!
  A to cham! A tyle naobiecywał!

 • petrucchio

  Oceniono 58 razy 40

  Teraz pani Broszka Mosbacher musi już tylko przekonać Kongres do czegoś, czego Kongres systematycznie odmawia. Życzyłbym nam wszystkim, żeby się jej udało, ale patrzę na te namalowane brwi -- i jakoś nie wierzę.

 • 1malutki

  Oceniono 37 razy 33

  tyle, ze ambasador w tej sprawie moze deklarowac co tylko chce, bez znaczenia😀

 • maaac

  Oceniono 32 razy 26

  Nuuuudaaaaa! Ile razy już widziałem takie deklaracje. Najczęściej składane przez osoby, które mają na to znikomy wpływ.

 • joanna_can

  Oceniono 30 razy 18

  Jeśli ktokolwiek z rodaków wierzy, że wizy zostaną zniesione w czasie administracji Trumpa, w dzisiejszym klimacie politycznym USA, to jest nie tyle optymistą ale idiotą. Złagodzę - pogodnym idiotą.

 • oyesu

  Oceniono 20 razy 16

  trala la la

 • ziomekp.1

  Oceniono 23 razy 15

  90% jechało do jankesowa zapirdalać a reszta na wymiany, wycieczki, naukę lub turystycznie, teraz pytanie: po kiego grzyba teraz jakikolwiek Polak pojedzie do roboty w jankesowie? Chyba tylko kretyn z Podhala albo taki sam ze ściany wschodniej, płace w Europie dawno przebiły jankeskie i jest się u SIEBIE!!!!!!!
  Ps. Brat na budowie w Berlinie pracujący jako kamieniarz (jest brygadzistą) zarabia 16 euro na godzinę (na rękę), firma płaci za mieszkanie a on tylko za papu -- przebije to jankes?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX