Merkel w Warszawie. Prof. Nowak-Far o jej rezygnacji z CDU: Wzrasta ryzyko dla Polski

Angela Merkel wraz z kilkoma swoimi ministrami przyjechała w piątek do Warszawy na międzyrządowe konsultacje. To w zasadzie jej pierwsza zagraniczna podróż od kiedy ogłosiła, że nie rezygnuje z szefowania CDU, co zapewne oznacza w przyszłości zmianę na stanowisku kanclerza Niemiec.

- Pani kanclerz Merkel jest osobą, która w zestawie przywódców państw zachodnich jest z naszego punktu widzenia bardzo pozytywna i nie do przecenienia. Wie, co to znaczy komunizm i rozumie nasze doświadczenia historyczne - ocenia prof. Artur Nowak-Far z Instytutu Prawa SGH. Jego zdaniem zmiana na stanowisko kanclerza Niemiec oznacza wzrost ryzyka dla Polski. Z byłym wiceministrem spraw zagranicznych rozmawiała Maria Mazurek.

Całą rozmowę z profesorem Nowakiem-Farem można obejrzeć tutaj.

Angela Merkel w Warszawie

Wizyta kanclerz Niemiec już się rozpoczęła. Ma rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim o przyszłości Unii Europejskiej i wspólnym bezpieczeństwie.

Według wcześniejszych zapowiedzi w rozmowach między ministrami obu rządów ma też zostać poruszony temat bezpieczeństwa energetycznego i gazociągu Nord Stream 2. Polska (a także inne państwa, w tym bałtyckie) sprzeciwia się jego budowie, argumentując, że jest to projekt polityczny. Rosyjski Gazprom już zaczął budować ten gazociąg na wodach przybrzeżnych Danii i Niemiec.

Druga nitka Nord Stream będzie dostarczać gaz z Rosji do Niemiec z pominięciem Ukrainy - po dnie Bałtyku.

Więcej o: