Bank Millennium przejmie Euro Bank i mocno urośnie. Transakcja za ponad 1,8 mld zł

Bank Millennium poinformował, że kupi Euro Bank od dotychczasowego właściciela - Societe Generale. Do połączenia potrzebne są jeszcze zgody regulatorów.

Millennium przejmuje Euro Bank

Bank Millennium podpisał umowę w sprawie przejęcia 99,787 proc. akcji Euro Banku od SG Financial Services Holdings - spółki w 100 proc. zależnej Societe Generale. Cena transakcji to 1,83 mld zł, choć na koniec może się ona jeszcze zmienić (ostateczna cena nabycia zostanie skorygowana o zmianę wartości księgowej Euro Banku na dzień zamknięcia transakcji). Bank Millennium podał, że nie będzie podwyższać swojego kapitału zakładowego, by sfinansować przejęcie.

Transakcja zostanie zamknięta po uzyskaniu zgód od Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - planowane jest to na drugi kwartał przyszłego roku. Millennium zachowa prawo do nazwy i logotypu Euro Banku, choć jego celem jest integracja obu podmiotów. Połączenie operacyjne ma odbyć się w czwartym kwartale 2019 r.

Po przejęciu Euro Banku Millennium urośnie

Millennium zyska 1,4 mln klientów, dzięki czemu stanie się szóstym największym bankiem w Polsce pod względem klientów detalicznych, zwiększy też swoją obecność w mniejszych miastach. - Jestem przekonany, że transakcja znacząco zwiększy zysk i skalę działania Banku Millennium oraz sprawi, że staniemy się wiodącym kredytodawcą zaspokajającym potrzeby pożyczkowe Polaków - komentuje Fernando Bicho, wiceprezes Banku Millennium.

- Dzięki fuzji powstanie dużo większy i bardziej konkurencyjny bank, zajmujący wyraźne siódme miejsce na rynku pod względem wartości aktywów, depozytów i kredytów, ze szczególnie silną pozycją w obszarze kredytów konsumenckich. Nastąpi wzmocnienie pozycji banku w obszarze kredytów konsumenckich oraz utrzymanie kompetencji w obszarze funkcjonującego w Euro Banku modelu franczyzy - czytamy w komunikacie.

Jak zauważa dziennikarz Bloomberga, pod względem ilości placówek Millennium znajdzie się na miejscu piątym, tuż za Aliorem.

Bank Millennium to bank uniwersalny, Euro Bank jest nastawiony na klientów indywidualnych i, jak podkreśla prezes Millennium Joao Bras Jorge, jest ekspertem w oferowaniu kredytów konsumpcyjnych. Na rozwinięcie tego segmentu działalności liczy Millennium. - Do 2020 roku chcemy zwiększyć sprzedaż kredytów gotówkowych, szczególnie tych skierowanych do nowych klientów, o 40 proc. - mówi Joao Bras Jorge. Co dla Millennium ważne, po przejęciu jego udział walutowych kredytów hipotecznych w całkowitym portfelu kredytów spadnie do poziomu poniżej 25 proc.

Potwierdzenie wcześniejszych doniesień

O tym, że Societe Generale chce sprzedać Euro Bank, wiadomo od czerwca. Kupnem miały być zainteresowane, według doniesień mediów i agencji informacyjnych, Credit Agricole, Santander i Millennium właśnie. 

Więcej o: