PKN Orlen nie planuje teraz kupować irańskiej ropy. Skutek amerykańskich sankcji?

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zdradził, że spółka nie rozważa obecnie dostaw ropy naftowej z Iranu. W tym tygodniu Stany Zjednoczone nałożył sankcje na surowiec z Teheranu.

"Dywersyfikujemy nasze dostawy, badamy wiele próbek w tym zakresie. Ze strony rosyjskiej sprowadzamy ok. 64%. Na dzień dzisiejszy nie patrzymy na Iran, gdyż mamy inne alternatywne kierunki aby zdywersyfikować nasze dostawy" - powiedział Obajtek podczas konferencji prasowej.

"Nie rozważamy na dzień dzisiejszy dostaw z kierunku irańskiego" - podkreśli prezes.

W połowie października Obajtek zapowiadał, że poziom dywersyfikacji dostaw ropy naftowej w PKN Orlen powinien osiągnąć ok. 30 proc. do końca tego roku.

PKN Orlen sprowadził w kwietniu br. 130 tys. ton ropy z Iranu. W październiku sprowadził 130 tys. ton ropy typu Bonny Light z Nigerii.

Obecnie PKN Orlen przerabia ok. 38 mln ton ropy rocznie.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w maju tego roku sankcje na Iran, obejmujące przede wszystkim handel irańską ropą naftową, przyznając swoim sojusznikom pół roku na dopasowanie się do sankcji i całkowite wycofanie z kupowania irańskiej ropy naftowej - termin ten minął 4 listopada.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Więcej o:
Komentarze (11)
PKN Orlen nie planuje kupować irańskiej ropy
Zaloguj się
 • shtalman

  Oceniono 4 razy 4

  Ty koorvo Pcimska na pewno nie badasz żadnych próbek, tylko czy zapas wazeliny się nie kończy żeby po wizycie na Nowogrodzkiej odbyt tak strasznie nie bolał

 • mopsek

  Oceniono 7 razy 3

  Nalozyly sankcje na Iran, teraz Paolska bedzie drogie paliwo od brata Sama kupowac, to sie nazywa wstanie z kolan i robvienie dobrze USA. Zeby chociaz od Rosji kupowali, byloby tansze, ale po co Kowalski i tak smierdzi gotowka.

 • sprzedanyzbolandy

  Oceniono 2 razy 2

  O)czywiscie - przecież jest obowiazek kupowania "tańszego" gazu amerykańskiego !

 • sprzedanyzbolandy

  Oceniono 2 razy 2

  O)czywiscie - przecież jest obowiazek kupowania "tańszego" gazu amerykańskiego !

 • plastikpiokio

  Oceniono 2 razy 2

  no pewnie bo wielki brat przecież zakazał .

 • Mar Rian

  Oceniono 1 raz 1

  Kolonia USA o nazwie Polska zawsze ze swym panem i władcą zza oceanu

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 1

  Ze strony rosyjskiej sprowadzamy ok. 64% ropy i dużo dużo czarnego węgla. A oni nie chcą kupować smacznych jabłek...

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 3 razy 1

  USługusy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX