PGNiG z nową umowę na dostawy gazu LNG z USA. Kontrakt na 24 lata. "Konkurencyjna cena"

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę na dostawę gazu LNG z amerykańską firmą Cheniere Marketing International. Będzie ona obowiązywała przez 24 lata.

Amerykański gaz

W uroczystości w siedzibie PGNiG brali udział prezydent Polski Andrzej Duda, amerykański minister energii Rick Perry, przedstawiciele naszego rządu oraz dyplomacji amerykańskiej.

Umowa będzie realizowana od przyszłego roku. LNG ma być odbierany w gazoporcie w Świnoujściu, a wysyłany z terminali gazu skroplonego u wybrzeży Luizjany i Teksasu.
Andrzej Duda mówił, że rozmowy o kontrakcie rozpoczęły się podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Wówczas podczas rozmowy na Zamku Królewskim amerykański przywódca miał zapytać o gotowość Polski do zakupu gazu skroplonego. Andrzej Duda - jak relacjonował - miał wówczas zgodzić się na transakcję, na "rozsądnych, rynkowych warunkach", podkreślając, że Polsce zależy na dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. "Mogę śmiało powiedzieć, że ta rozmowa nabiera w tym momencie praktycznej treści, poprzez zawarcie umowy" - mówił prezydent Duda.

Minister Rick Perry dodał, że umowa Cheniere i PGNiG to "wspaniałe partnerstwo", a dla Europy sygnał jak może wyglądać jej przyszłość energetyczna - może być oparta na bezpieczeństwie i dywersyfikacji dostaw. "To wspaniały dzień dla Europy. Nie będziecie już ograniczeni co do miejsca zakupu gazu i tego jak go wykorzystacie" - dodał Rick Perry.

Cena satysfakcjonująca

Prezes PGNiG Piotr Woźniak zwrócił uwagę, że warunki umowy, w tym cena, są w pełni satysfakcjonujące dla spółki. Od 2023 roku ma się zmienić struktura dostaw - po zakończeniu kontraktu rosyjskiego będą to wyłącznie dostawy pozbawione ryzyka przerwania i korzystne cenowo - zapewniał.

W sumie polska spółka sprowadzi do kraju 39,73 mld m3 gazu. Do terminalu LNG ma trafić:

• w latach 2019-2022: ok. 0,73 mld m3 gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie;

• w latach 2023-2042: ok. 39 mld m3 gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie, tj. ok. 1,95 mld m3 gazu po regazyfikacji rocznie

W ocenie zarządu PGNiG, warunki umowy z Cheniere, w tym konkurencyjna cena, są satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii Grupy PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych, podano także.

"Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie, USA" - napisano też w materiale.

Alternatywa dla rosyjskiego gazu

W połowie października br. PGNiG zawarło dwie umowy na dostawy po ok. 1 mln ton LNG rocznie od spółek z USA. Wówczas prezes Piotr Woźniak zapowiadał, że PGNiG planuje do końca roku podpisać co najmniej jeszcze jeden kontrakt na dostawy gazu LNG do Polski.

Prezes mówił wówczas, że PGNiG będzie importować gaz LNG ze Stanów Zjednoczonych o ponad 20% tańszy niż gaz obecnie importowany do Polski z Rosji.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

W ramach umowy w ciągu 24 lat sprowadzimy do Polski 29,5 mln ton gazu skroplonego czyli blisko 40 miliardów metrów sześciennych. Prezes PGNiG chciałby, aby przed końcem 2022 roku Polska stała się centrum dystrybucyjnym gazu skroplonego dla krajów sąsiednich.  Polska zużywa rocznie mniej więcej 17,5 miliarda metrów sześciennych gazu.

Więcej o:
Komentarze (49)
PGNiG ma nową umowę na dostawy gazu LNG z USA. przez 24 lata
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 13 razy 9

  Zawsze słyszałem,że rura jest najtańsza,ale cóż człowiek cały czas się uczy,cały czas.
  Skoro to takie tanie jest,dziwne ,że Nord Stream to jest rura a nie statek do przewozu skroplonego gazu

 • cob22

  Oceniono 12 razy 8

  Jaki normalny czlowiek podpisuje w dzisiejszych czasach umowy na 24 lata ?

 • zd46

  Oceniono 7 razy 7

  Czy to będzie cena z listopada 2018 czy z listopada 2042 i kto płaci za transport?

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 15 razy 5

  ŻAŁOSNE OSZUSTWO
  CENA AMERYKAŃSKIEGO LNG MOŻE SIĘGAĆ PONAD 300 DOLARÓW ZA 1000 M3 - Dostawy amerykańskiego LNG odbywają się na warunkach FOB (free on board), co oznacza, że kupujący ma obowiązek zorganizowania transportu z terminalu w USA do punktu przeznaczenia. Dostawa LNG z USA do okolic Warszawy może kosztować 70-80 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu, cena gazu w USA (Henry Hub z dostawą na listopad tego roku) wynosi około 115-120 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Są też koszty związane ze skropleniem gazu sięgające 100-115 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Natomiast średnia cena eksportowa przewidziana w budżecie Gazpromu wynosi 197,1 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

 • adremik

  Oceniono 6 razy 4

  To od kiedy tańszy gaz ?

 • wacmax

  Oceniono 8 razy 4

  Kontrakt jest na 24 lata, bo trzeba zapewnić stałe dochody stejtowieckim kolonizatorom.
  No, ale jak sie walczyło o bycie kolonią, to tak musi być !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX