Policja skończyła strajk. Jakie wynagrodzenia i przywileje mają policjanci? Co wynegocjowali?

W czwartek zakończył się trwający od lipca protest policjantów. Wśród punktów podpisanego porozumienia jest m.in. obietnica prawa do emerytury po 25 latach służby, bez wymogu skończenia 55. lat życia.

W polskiej policji brakuje kilku tysięcy funkcjonariuszy, i taki poziom wakatów utrzymuje się od lat. Ale być może do poprawy tego stanu, przyczyni się wynegocjowane porozumienie,  zawarte między Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Policjantów (oraz związki m.in. funkcjonariuszy straży granicznej oraz strażaków) a ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Porozumienie zakłada m.in. podwyżki dla funkcjonariuszy, w przeciętnej miesięcznej wysokości 655 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną) od początku 2019 r., oraz o 500 zł brutto od początku 2020 r. Zawarto w nim także obietnicę szefa MSWiA, aby szybko (zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2019 r.) znowelizować policyjną ustawę emerytalną poprzez wykreślenie z niej warunku ukończenia 55 lat. Pozostanie więc wyłącznie warunek 25 lat służby.

Obecne brzmienie fragmentu ustawy:

.. .

Zmienić ma się także sposób rozliczania nadgodzin. Teraz będą one po prostu płatne w 100 proc., dotychczas przysługiwało wyłącznie prawo do odbioru dni wolnych. Nie wszystkim policjantom podoba się natomiast, że wypłata wynagrodzenia za nadgodziny będzie się odbywała tylko raz na pół roku.

Ile obecnie zarabiają policjanci?

Wynagrodzenie zasadnicze policjanta jest zależne od tzw. grupy zaszeregowania. Czyli - najogólniej rzecz biorąc - od stanowiska i stopnia etatowego.

Poza wynagrodzeniem zasadniczym, policjanci otrzymują także dodatki stażowe, dodatki służbowe lub funkcyjne oraz dodatki za stopień. 

Raz do roku policjanci otrzymują także dwa dodatkowe świadczenia - trzynastkę oraz tzw. "mundurówkę". Trzynastka to po prostu 1/12 rocznego wynagrodzenia. Wysokość "mundurówki", czyli środków na zakup umundurowania, zależy m.in. od okresu używalności munduru, ale zasadniczo zwykle to nieco ponad 2 tys. zł. "Mundurówki" nie wypłaca się m.in. funkcjonariuszom za rok, w którym zostali przyjęci, czy za okres zawieszenia w czynnościach służbowych albo urlopu wychowawczego (przy zawieszeniu czy urlopie dłuższym niż pół roku). 

Policjanci mogą liczyć także na świadczenia w ramach systemu socjalnego.

Poniżej tabela przeciętnych uposażeń netto policjantów na niektórych stanowiskach (za stroną internetową Policji, stan na czerwiec 2018 r.).

.. źródło: policja.pl

Więcej o:
Komentarze (100)
Policja kończy strajk. Jakie przywileje mają policjanci?
Zaloguj się
 • rattus-rattus

  Oceniono 37 razy 27

  Dlaczego policjanci nie zwalniają się? Obecnie bezrobocie jest znikome, firmy poszukują pracowników, a policjanci narzekają, protestują, demonstrują... ale się nie zwalniają. W ogóle! O czym to świadczy?
  O tym, ze w Policji pracują ludzie „najgorszego sortu”, których wartość na rynku pracy jest znikoma. Lenie i kombinatorzy. Bo jak inaczej wyjaśnić takie uparte trzymanie się stołków, mimo że jest im tak źle?

 • onduma

  Oceniono 31 razy 21

  Kasa kasą. Ale jak ma policjant wymagac od obywatela uczciwosci po tych akcjach L4. Zreszta powiedzmy sobie otwarcie. Aniołki do plolicji nie ida. Sposrod moich kolegow z dziecinstwa bylo duzo rozrabiakow Czesc poszla do policji, czesc zostala przestepcami. Podzial przypadkowy. Chyba nie myslicie, ze ta brutalnosc na komisariatach to bylaby mozliwa gdyby to byl statystyczny Polak ?

 • cozano

  Oceniono 24 razy 18

  Zamiast negocjować faktycznie warunku pracy policjantów, władze pisowskie znowu szafują przywilejami emerytlnymi, które w przyszłości odbiją się czkawką. To co PO nie do końca, ale jednak, z emeryturami mundurowymi doprowadziła do porządku, PiS znowu odpuszcza. Taka praktyka jeszcze z prl-u, że zamiast poprawiać warunki pracy, rozdziela się przywileje emerytalne.

 • zomzom

  Oceniono 15 razy 15

  Poznałam świeżaków z policji ostatnio, dziękuję za takich stróżów. Autentycznie nikt odpowiedzialny teraz do policji nie idzie tylko niedojrzałe gó...arze, dla których mundur jest okazją do popisywania się. (nie wiem jak było kiedyś).

 • rhplus1

  Oceniono 15 razy 13

  Naród polski jak i naród izraelski wybranym narodem.
  Mamy nowy cud. Cud świętych policjantów uzdrowionych w jeden dzień przez świętego Brudzińskiego..

 • piotrus.zibi

  Oceniono 16 razy 12

  Ci, którzy mają pilnować przestrzegania prawa sami je łamią lewymi zwolnieniami.... państwo teoretyczne

 • berek-oberek

  Oceniono 13 razy 11

  Zauważcie różnicę pomiędzy grupą zaszeregowania 2, która nie wymaga znajomości czytania, tym bardziej myślenia, a grupą 4 czyli detektywa, teoretycznie posiadającego obie zdolności oraz dodatkowo znajomości kodeksu, tego czy owego..... 841 zł.

 • d1r3ct

  Oceniono 14 razy 10

  Policjantom nie chodzi o politykę, nie chodzi o to co PiS, rząd wyprawia, o prawo i inne rzeczy. Mają to gdzieś....im chodziło o kasę i przywileje. Dostali kasę i obietnicę chorych przywilejów na koszt podatników. I już pokornie, karnie będą dalej służyć PiSowcom.

 • tojo

  Oceniono 10 razy 10

  Należy zauważyć że proces przyjęcia do Policji jest absurdalny. Zdolny absolwent ekonomii czy prawa nie pójdzie do Policji bo zaczyna jak ten po maturze. Nie po to studiował żeby wycierać krawężniki. W ten sposób w Policji trudno o fachowców. Zobaczcie jakie wykształcenie mają Komendanci np w Stołecznej. Przoduje pedagogika, bo najłatwiej ją zrobić zaocznie :) W ten sposób tworzone są kadry Policji. Jesli chodzi o wynagrodzenie to należy jeszcze pamietać o prawie do mieszkania, dłuższym urlopie itp itd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX