Ziobro o sprawie Chrzanowskiego i KNF: Wydałem polecenie wszczęcia śledztwa

- Wydałem polecenie wszczęcia śledztwa w sprawie szefa KNF - powiedział na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, prokurator generalny. Dodał też, że organy ścigania nie otrzymały jeszcze nośników z nagraną rozmową Chrzanowskiego i Czarneckiego.

Na konferencji prasowej prokurator generalny, minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro przekazał, że śledztwo w sprawie Marka Chrzanowskiego, szefa KNF, dotyczy wstępnie art. 231 Kodeksu Karnego, czyli nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Zastrzegł przy tym, że w toku dochodzenia kwalifikacja może się zmienić.

Zbigniew Ziobro interweniuje ws. KNF

- Dzisiaj wydałem polecenie prowadzenia bardzo intensywnego śledztwa, które będę osobiście nadzorował - powiedział Ziobro. Zgodnie z jego słowami, sprawą wspólnie zajmuje się prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zbigniew Ziobro podczas briefingu powiedział też, że "ważne jest zwrócenie uwagi na fakt", że śledczy prowadzą różne czynności procesowe i sprawdzają działalność podmiotów grupy Getin, której właścicielem jest Leszek Czarnecki.

Minister sprawiedliwości oznajmił też, że choć zawiadomienie trafiło do prokuratury, a on nakazał wszcząć śledztwo, to nadal do organów ścigania nie trafił "nośnik z nagraniem rozmowy" Chrzanowskiego z Czarneckim.

"Gazeta Wyborcza" o rozmowie Czarneckiego z Chrzanowskim

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że Leszek Czarnecki, właściciel m.in. Getin Banku, oskarżył Marka Chrzanowskiego, szefa Komisji Nadzoru Finansowego o złożenie niezgodnej z prawem propozycji, Prokuratura Krajowa potwierdziła, że trafiło do niej takie zawiadomienie.

Według Czarneckiego w marcu Chrzanowski miał zaoferować mu przychylność przy planach restrukturyzacji jego banków. W zamian miałby zatrudnić w Getin Noble Banku wskazanego prawnika z pensją uzależnioną od wyników tego banku.

Zgodnie z cytowanym przez "Gazetę Wyborczą" zawiadomieniem do prokuratury, ma chodzić o około 40 mln zł. Komisja Nadzoru Finansowego stanowczo odrzuciła te oskarżenia.

Dymisja Chrzanowskiego

Jeszcze rano, zaraz po publikacji "Gazety Wyborczej" w rozmowie z RMF FM Marek Chrzanowski mówił, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska. Zdanie zmienił po południu, a Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Chrzanowski złożył dymisję z funkcji szefa KNF.

Marek Chrzanowski jest obecnie poza Polską, w środę ma wrócić do kraju. Według dotychczasowych doniesień ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim. Na spotkaniu obecny ma być też minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński. Jak przekazał szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ostateczna decyzja ws. tego spotkania zapadnie we wtorek wieczorem.

Więcej o: