Ziobro o sprawie Chrzanowskiego i KNF: Wydałem polecenie wszczęcia śledztwa

- Wydałem polecenie wszczęcia śledztwa w sprawie szefa KNF - powiedział na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, prokurator generalny. Dodał też, że organy ścigania nie otrzymały jeszcze nośników z nagraną rozmową Chrzanowskiego i Czarneckiego.

Na konferencji prasowej prokurator generalny, minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro przekazał, że śledztwo w sprawie Marka Chrzanowskiego, szefa KNF, dotyczy wstępnie art. 231 Kodeksu Karnego, czyli nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Zastrzegł przy tym, że w toku dochodzenia kwalifikacja może się zmienić.

Zbigniew Ziobro interweniuje ws. KNF

- Dzisiaj wydałem polecenie prowadzenia bardzo intensywnego śledztwa, które będę osobiście nadzorował - powiedział Ziobro. Zgodnie z jego słowami, sprawą wspólnie zajmuje się prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zbigniew Ziobro podczas briefingu powiedział też, że "ważne jest zwrócenie uwagi na fakt", że śledczy prowadzą różne czynności procesowe i sprawdzają działalność podmiotów grupy Getin, której właścicielem jest Leszek Czarnecki.

Minister sprawiedliwości oznajmił też, że choć zawiadomienie trafiło do prokuratury, a on nakazał wszcząć śledztwo, to nadal do organów ścigania nie trafił "nośnik z nagraniem rozmowy" Chrzanowskiego z Czarneckim.

"Gazeta Wyborcza" o rozmowie Czarneckiego z Chrzanowskim

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że Leszek Czarnecki, właściciel m.in. Getin Banku, oskarżył Marka Chrzanowskiego, szefa Komisji Nadzoru Finansowego o złożenie niezgodnej z prawem propozycji, Prokuratura Krajowa potwierdziła, że trafiło do niej takie zawiadomienie.

Według Czarneckiego w marcu Chrzanowski miał zaoferować mu przychylność przy planach restrukturyzacji jego banków. W zamian miałby zatrudnić w Getin Noble Banku wskazanego prawnika z pensją uzależnioną od wyników tego banku.

Zgodnie z cytowanym przez "Gazetę Wyborczą" zawiadomieniem do prokuratury, ma chodzić o około 40 mln zł. Komisja Nadzoru Finansowego stanowczo odrzuciła te oskarżenia.

Dymisja Chrzanowskiego

Jeszcze rano, zaraz po publikacji "Gazety Wyborczej" w rozmowie z RMF FM Marek Chrzanowski mówił, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska. Zdanie zmienił po południu, a Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Chrzanowski złożył dymisję z funkcji szefa KNF.

Marek Chrzanowski jest obecnie poza Polską, w środę ma wrócić do kraju. Według dotychczasowych doniesień ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim. Na spotkaniu obecny ma być też minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński. Jak przekazał szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ostateczna decyzja ws. tego spotkania zapadnie we wtorek wieczorem.

Więcej o:
Komentarze (163)
Zbigniew Ziobro o sprawie Marka Chrzanowskiego, KNF i Leszka Czarneckiego
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 45 razy 45

  Z tego co wiem od Pani Wasserman - to Premier bezpośrednio nadzoruje i odpowiada za działania KNF ...

 • justas32

  Oceniono 30 razy 30

  Moim zdaniem pisowcom się te 40 milionów należało - a to tylko jeden z banków ...

 • justas32

  Oceniono 29 razy 29

  Będą prowadzili to śledztwo tak że nic z niego nie wyjdzie, a na końcu pojawi się jedno nazwisko - Tusk ...

 • plutoniczna

  Oceniono 23 razy 23

  Schetyna o aferze KNF: W demokratycznych państwach upadają od tego rządy.
  ale tu est Polska PiS.
  tu trzeba będzie ich od tego koryta "granatem" odrywać jak przysłowiowego chłopa od pługa.

 • justas32

  Oceniono 23 razy 23

  Ile ten PiS będzie jeszcze okradał naszą Ojczyznę zanim się za nich nie weźmiemy w wyborach ...

 • 41janina

  Oceniono 21 razy 21

  Spotkaja sie, zeby ustalic przekaz dnia.

 • remo29

  Oceniono 22 razy 20

  Uważajcie, Szydło może się urwać z roboty nieco wcześniej z tych nerwów. Szerokości życzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX