Jest drugie zawiadomienie ws. KNF, dotyczy doradcy prezydenta. "Miał lobbować w KNF"

Jest drugie zawiadomienie ws. KNF. Radio ZET informuje, że do prokuratury trafiło pismo dotyczące Zdzisława Sokala, doradcy prezydenta i prezesa BFG. Sokal miał według zawiadomienia "lobbować w KNF na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku".

Dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski poinformował, że prokuratura otrzymała drugie zawiadomienie ws. oskarżeń Leszka Czarneckiego wobec ludzi związanych z KNF.

Chodzi o doradcę prezydenta i prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisława Sokala, który - według zawiadomienia - "miał lobbować w Komisji Nadzoru Finansowego na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku i odkupienia go za symboliczną kwotę".

Na nagranej przez Czarneckiego rozmowie pada zresztą z ust Chrzanowskiego, że Zdzisław Sokal "ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść".

Drugie zawiadomienie w prokuraturze, taśma trafiła do śledczych

Informację o drugim zawiadomieniu potwierdził Roman Giertych, mecenas Czarneckiego. Giertych wskazał również, że do drugiego zawiadomienia dołączono taśmę, na której nagrana jest rozmowa Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim, szefem KNF.

Jak opisuje Radio ZET, Giertych wykazał, że 8 listopada Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt, który "przewiduje przejmowanie banków decyzją administracyjną KNF". Dotyczyłoby to banków, których "suma funduszy własnych spadła poniżej poziomu przewidzianego w Prawie Bankowym".

"Gazeta Wyborcza" o Chrzanowskim, KNF i Czarneckim

We wtorek rano "Gazeta Wyborcza" napisała, że Marek Chrzanowski, szef Komisji Nadzoru Finansowego, został oskarżony przez Leszka Czarneckiego (właściciela m.in. Getin Banku) o złożenie mu niezgodnej z prawem propozycji.

Według Czarneckiego Chrzanowski miał mu zaoferować przychylność przy restrukturyzacji jego banków. Wraz z publikacją pojawiło się nagranie rozmowy, które wykonał sam Czarnecki.

Śledztwo w tej sprawie zostało już wszczęte, o czym poinformował Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Jego konferencja odbyła się po godz. 16. Ziobro nie odnosił się na niej do drugiego zawiadomienia, które opisywało Radio ZET.

Marek Chrzanowski złożył dymisję z pełnionego stanowiska i prawdopodobnie w środę spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, by porozmawiać o całej sprawie.

Więcej o:
Komentarze (488)
Sprawa Marka Chrzanowskiego i KNF. Jest drugie zawiadomienie, dot. doradcy prezydenta
Zaloguj się
 • zmichalg1

  Oceniono 149 razy 135

  Qrcze...
  "Rozwalimy ci i zabierzemy bank, jeśli nie zapłacisz 40 baniek okupu" - tak ludzie PiSu potraktowali przedsiębiorcę.
  Afera Rywina przy tym to mały pikuś.
  Oby zatopiła PiS, tak jak Rywin zatopił SLD.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 139 razy 123

  Ośmiorniczki? Zegarek? Chvj dupa kamieni kupa?
  Od tego zaczęto lobbować u narodku za upadkiem demokracji.
  A co narodek ma do powiedzenia, gdy dobra zmiana go okrada i zachowuje się, jak mafijna organizacja?
  Czy transfer pieniędzy na kolejne "plus" zatka narodkowi gębę?

 • krynolinka

  Oceniono 109 razy 101

  Wpisano bank Czarneckiego na listę ostrzeżeń KNF.
  Jak widać machina pisowska ruszyła.

 • szabepio

  Oceniono 108 razy 94

  Brawo Panie Leszku ze ich Pan nagrał!
  Teraz leżą i robią pod siebie. Czekamy tylko na cd czyli potwierdzenie kto jest ich mocodawcą ale to w tej sytuacji jest oczywiste. I na pewno jest to na taśmach. To teraz chyba armia powinna rozpoczac aresztowania.

 • pieniadzeistolki

  Oceniono 99 razy 89

  Czekam na ustawę medialną - gdyby nie było Gazety Wyborczej afery by nie było.
  Pisowskie media znakomicie tłumaczą suwerenowi kolejne sukcesy partii rządzącej i wielkiego przywódcy.

  A tak poważnie: czy to nie wolne media i niezawisłe sądy gwarantują Polskę wolną od bolszewizmu partyjnego?

 • Tworzywa 500

  Oceniono 99 razy 85

  Czy jeszcze ktoś ma złudzenia jakie są zamiary "nocnej zmiany". Żeby przejąć to co się da pod pozorem "ochrony", "zapobiegania" i "konfiskaty owoców przestępstwa". Taka ponura wizja lat "50-tych" XX-go wieku.

 • zsm-5

  Oceniono 87 razy 75

  Nastała pora rozliczeń. W rezerwie znacznie poważniejsze SKOKI. Pora podwijać ogon pisiory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX