Jest drugie zawiadomienie ws. KNF, dotyczy doradcy prezydenta. "Miał lobbować w KNF"

Jest drugie zawiadomienie ws. KNF. Radio ZET informuje, że do prokuratury trafiło pismo dotyczące Zdzisława Sokala, doradcy prezydenta i prezesa BFG. Sokal miał według zawiadomienia "lobbować w KNF na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku".

Dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski poinformował, że prokuratura otrzymała drugie zawiadomienie ws. oskarżeń Leszka Czarneckiego wobec ludzi związanych z KNF.

Chodzi o doradcę prezydenta i prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisława Sokala, który - według zawiadomienia - "miał lobbować w Komisji Nadzoru Finansowego na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku i odkupienia go za symboliczną kwotę".

Na nagranej przez Czarneckiego rozmowie pada zresztą z ust Chrzanowskiego, że Zdzisław Sokal "ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść".

Drugie zawiadomienie w prokuraturze, taśma trafiła do śledczych

Informację o drugim zawiadomieniu potwierdził Roman Giertych, mecenas Czarneckiego. Giertych wskazał również, że do drugiego zawiadomienia dołączono taśmę, na której nagrana jest rozmowa Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim, szefem KNF.

Jak opisuje Radio ZET, Giertych wykazał, że 8 listopada Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt, który "przewiduje przejmowanie banków decyzją administracyjną KNF". Dotyczyłoby to banków, których "suma funduszy własnych spadła poniżej poziomu przewidzianego w Prawie Bankowym".

"Gazeta Wyborcza" o Chrzanowskim, KNF i Czarneckim

We wtorek rano "Gazeta Wyborcza" napisała, że Marek Chrzanowski, szef Komisji Nadzoru Finansowego, został oskarżony przez Leszka Czarneckiego (właściciela m.in. Getin Banku) o złożenie mu niezgodnej z prawem propozycji.

Według Czarneckiego Chrzanowski miał mu zaoferować przychylność przy restrukturyzacji jego banków. Wraz z publikacją pojawiło się nagranie rozmowy, które wykonał sam Czarnecki.

Śledztwo w tej sprawie zostało już wszczęte, o czym poinformował Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Jego konferencja odbyła się po godz. 16. Ziobro nie odnosił się na niej do drugiego zawiadomienia, które opisywało Radio ZET.

Marek Chrzanowski złożył dymisję z pełnionego stanowiska i prawdopodobnie w środę spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, by porozmawiać o całej sprawie.

Więcej o: