Ważny krok w stronę brexitu. Jest wstępne porozumienie pomiędzy Brukselą i Londynem

Jest wstępne porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią dotyczące granicy irlandzkiej. Jako pierwsza o porozumieniu dotyczącym negocjacji brexitowych poinformowała irlandzka telewizja RTE, później tę informację potwierdziły także brytyjskie media.

W Brukseli o porozumieniu w sprawie najbardziej spornej kwestii powiedzieli Polskiemu Radiu także unijni urzędnicy. Irlandzcy dyplomaci w Brukseli nie chcą komentować tych informacji i wdawać się w szczegóły dotyczące wstępnych ustaleń. Mówią, że rozmowy cały czas trwają.

Także urzędnicy w Komisji zastrzegają, że choć to przełom, to na pewno nie koniec rozmów i że jest to na razie wstępne porozumienie między negocjatorami z Unii i Wielkiej Brytanii, które teraz musi być jeszcze zaakceptowane na Wyspach. Jutro w Brukseli spotykają się unijni ambasadorowie, którzy początkowo mieli omawiać plany awaryjne na wypadek braku porozumienia, ale teraz z pewnością do programu spotkania wpisane zostaną ustalenia negocjatorów. Tą sprawą ma się także zająć brytyjski rząd, a później porozumienie brexitowe musi być jeszcze zaakceptowane przez brytyjski parlament.


W ostatnich tygodniach negocjacje Brukseli z Londynem były w impasie. Powodem były różnice zdań co do tego, jak w praktyce należy po brexicie uniknąć kontroli towarów na granicy między Irlandią należącą do Unii a Irlandią Północną należącą do Wielkiej Brytanii.

Więcej o: