Idea Bank Leszka Czarneckiego na liście ostrzeżeń KNF. Nie chodzi o działalność bankową

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała Idea Bank na listę ostrzeżeń publicznych. Komunikat w tej sprawie pojawił się we wtorek wieczorem. KNF podkreśla, że nie chodzi o działalność bankową Idea Banku.

Jak podaje Komisja w informacji prasowej, zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Regionalnej w Warszawie z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego).

Idea Bank wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF

Komisja w komunikacie wyjaśnia, że zawiadomienia takie jak to mogą dotyczyć  fragmentu działalności prowadzonej przez dany podmiot, i wtedy nie wpływają na ocenę legalności działalności podmiotu prowadzonej w pozostałych obszarach.

W przypadku Idea Banku chodzi o ustalenia dotyczące czynności wykonywanych przez ten bank w latach 2016 - 2018 w zakresie aktywności na rynku kapitałowym bez posiadania odpowiednich zezwoleń KNF. Dokładnie był to proces oferowania instrumentów finansowych - w okresie co najmniej od sierpnia 2016 r. do października 2017 r. oraz doradztwa inwestycyjnego - w okresie co najmniej od września 2016 r. do marca 2018 r.

KNF: Nie chodzi o działalność bankową

Komisja Nadzoru Finansowego wyraźnie podkreśla, że wpisanie na listę ostrzeżeń nie ma związku z działalnością bankową Idea Banku.

"Oznacza to, że podejrzenie naruszenia przez Bank normy karnoprawnej wynikającej z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi leży poza działalnością bankową i w szczególności nie jest w żadnym zakresie związane ani z przyjmowaniem depozytów, ani z udzielaniem kredytów. Działalność bankowa Idea Banku SA nie jest objęta zawiadomieniem do organów ścigania i pozostaje poddana standardowemu, bieżącemu nadzorowi KNF. Idea Bank SA reguluje swoje zobowiązania wobec klientów oraz wypełnia obowiązki ustawowe wobec organu nadzoru" - pisze KNF w komunikacie.

Idea Bank i GetBack

KNF nie wyjaśnia, o jakie dokładnie instrumenty finansowe chodzi. Wiadomo jednak, że Idea Bank był jednym z podmiotów, które oferowały obligacje GetBacku. Już w maju Rzecznik Finansowy informował KNF i UOKiK, że otrzymuje liczne skargi od klientów, którzy zarzucali m.in. wprowadzanie w błąd. Idea Bank odpierał wtedy te zarzuty. "Wszelkie dokumenty klient otrzymywał z domu maklerskiego oferującego obligacje, zawierały one informacje o ryzykach i warunkach inwestycji" - pisał w komentarzu dla naszej redakcji.

W sierpniu bank poinformował, że w wynikach za drugi kwartał tego roku ujmie rezerwy na ewentualne roszczenia klientów w związku z obligacjami emitowanymi przez GetBack.

Bank Leszka Czarneckiego pod presją

Idea Bank to jedna ze spółek, której właścicielem jest miliarder i biznesmen Leszek Czarnecki. Bezpośrednio posiada on 9,84 proc. udziałów. Głównym akcjonariuszem Idea Banku jest Getin Holding ma 54,43 proc. akcji - Leszek Czarnecki ma w nim z kolei 54,97 proc. udziałów. Kolejnym dużym akcjonariuszem Idea Banku jest Getin Noble Bank - ma 9,99 proc., Leszek Czarnecki ma 61,42 proc. udziałów Getin Noble Banku.

We wtorek giełdowe spółki Leszka Czarneckiego spadały w trakcie notowań. Ostatecznie Getin Noble Bank stracił 5,56 proc., Getin Holding 9,52 proc. a Idea Bank 6,33 proc.

Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF, Marek Chrzanowski podaje się do dymisji

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że Leszek Czarnecki, właściciel m.in. Getin Banku, oskarżył Marka Chrzanowskiego, szefa Komisji Nadzoru Finansowego o złożenie niezgodnej z prawem propozycji, Prokuratura Krajowa potwierdziła, że trafiło do niej takie zawiadomienie.

Według Czarneckiego w marcu Chrzanowski miał zaoferować mu przychylność przy planach restrukturyzacji jego banków. W zamian miałby zatrudnić w Getin Noble Banku wskazanego prawnika z pensją uzależnioną od wyników tego banku.

Zgodnie z cytowanym przez "Gazetę Wyborczą" zawiadomieniem do prokuratury, ma chodzić o około 40 mln zł. Komisja Nadzoru Finansowego stanowczo odrzuciła te oskarżenia.

Marek Chrzanowski po południu we wtorek złożył dymisję, a premier Mateusz Morawiecki ją przyjął.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w sprawie szefa KNF.

Więcej o:
Komentarze (104)
Idea Bank Leszka Czarneckiego na liście ostrzeżeń KNF
Zaloguj się
 • pakulec

  Oceniono 32 razy 20

  Zemsta Pisiorów i wyraźny sygnał do innych prywatnych podmiotów - nie dasz łapówki, będziemy cię szykanować.

 • van_klomp

  Oceniono 24 razy 18

  PiS to taki gó...@ny Midas. Czego się nie dotknie zamienia w gówn0 - TK, sądy, KNF.

 • arvill

  Oceniono 16 razy 16

  Profesor Chrzanowski, rocznik 81, kariera managera od liceum po KNF w SGH, aha ha ha ha ha ha ha ha ha ha... Jaki bank go teraz zatrudni?

 • c.t.k

  Oceniono 16 razy 12

  Czy wszyscy obdarowani pozwracali już nagrody?.Te,które im się należały?
  Sprawa trochę pod dywan zamieciona,taka trochę jesiennymi liśćmi przysypana.....

 • the.witcher

  Oceniono 16 razy 12

  w zasadzie do 100k eur środki są gwarantowane przez BFG więc nie ma problemu ... chociaż skoro nominowany przez beate szydło (przez złośliwych nazywaną panią premier) koleś okazał się chciwym chłopem z mentalnością gangstera (a miał zapewniać bezpieczeństwo rynku finansowego ) to czy w bfg są jeszcze jakieś pieniądze skoro tą instytucją również zarządzają pisowscy specjaliści ??? może jakiś audyt by się przydał.

 • honorny

  Oceniono 17 razy 11

  To nie jest zwykła zemsta. Na bank Czarnecki nie był jedynym, od którego mafia z Nowogrodzkiej zażadała okupu. Teraz chodzi o minimalizację strat i zastraszenie pozostałych ofiar.

 • Barbara Nowakowska

  Oceniono 14 razy 10

  Dziwne ze dopiero we wtorek ten komunikat. To wskazuje na zemstę i odwet a nie prawidłowość działania państwa. Biedne PIS-ie chcą się bronić przez atak. A to i jak już wszyscy wiedzą jak kradną i kombinują.

 • arvill

  Oceniono 12 razy 10

  To zwykła zemsta, choć od interesów Czarneckiego trzymam się z daleka. A teraz apel do dziennikarzy - sprawdźcie kogo zatrudnił Raiffeisen i BGŻ BNP Paribas w ciągu ostatniego roku - miesiącami trwały negocjacje jak sprzedać bank bez frankowiczów, obecnie wpakowano ich w kompot - oddział austriackiego Raiffa bez nawet ani jednego oddziału w Polsce do obsługi klienta. Jaja jak berety - ludzie z dnia na dzień nie mają nawet podlądu własnego stanu konta, a przecież to dziesiątki tysięcy ludzi którzy mają tam wielotysięczne kredyty, kto za to odpowiada??? Czemu KNF się na to zgodził???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX