Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie PKN Orlen i Lotosu ma zapaść w przyszłym roku

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, podtrzymuje chęć połączenia spółki z Lotosem. Twierdzi, że przyniesie to korzyść gospodarce i pozwoli obniżyć ceny.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ma nadzieję, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie połączenia PKN Orlen i Lotosu zapadnie w połowie przyszłego roku. Komisja ma ocenić, czy ewentualne połączenie dwóch największych polskich spółek paliwowych nie wpłynie negatywnie na rynek oraz na konkurencję.

Jak powiedział Daniel Obajtek cały czas trwają rozmowy dotyczące ewentualnej fuzji.

Na dziś mamy spokój społeczny w tym zakresie, rozmawiamy z Komisją, jesteśmy w dialogu. Robimy wszystko, by ta zgoda była w połowie roku 2019

- powiedział Daniel Obajtek.

Według prezesa PKN Orlen, taka fuzja - jak pokazują przykłady - może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę oraz nie wpłynie negatywnie na klienta indywidualnego.

Takie fuzje powodują zmniejszenie obciążenia na każdym litrze paliwa, choćby w procesie logistycznym czy w procesie zakupu większej ilości ropy. Jeżeli inne czynniki nie nastąpią, takie fuzje nigdy nie powodują wzrostu cen, wręcz powodują spadek kosztów logistyki i produkcji. Takie fuzje pomagają gospodarce

- mówił Daniel Obajtek.

Czytaj też: Orlen i Lotos bliżej fuzji. BP protestuje: Państwowy monopol oznaczać może wzrost cen paliw

Prezes PKN Orlen bierze udział w III Kongresie "590" w Jasionce pod Rzeszowem. Kongres "590" to spotkania, debaty i panele dyskusyjne, w których biorą udział przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu. W kongresie udział wezmą również przedstawiciele najwyższych władz państwowych w tym prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Więcej o: