Członek zarządu BFG: "Jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo deponentom każdego banku"

- BFG jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo deponentom każdego banku, ponieważ poza zgromadzonymi składkami ma szereg innych źródeł finansowania - tłumaczy Tomasz Obal, członek zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Mikołaj Fidziński, next.gazeta.pl:  Komitet Stabilności Finansowej uspokaja, że sektor bankowy w Polsce jest bezpieczny. 

Tomasz Obal, członek zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego: Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach bankowych do równowartości 100 tys. euro. Gwarancjami objęte są wszystkie banki krajowe, w tym Idea Bank i Getin Bank.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że obecnie gospodarstwa domowe mają ulokowane w bankach 730 mld zł. Jak szacują albo wiedzą Państwo np. na podstawie wypłat środków z BFG w poprzednich latach przy upadłościach SKOK-ów czy małych banków spółdzielczych - jaki procent depozytów przekracza kwotę 100 tys. euro, niegwarantowaną przez BFG?

Te dane nie są podawane do publicznej wiadomości.

Czy w BFG jest na tyle środków, żeby pokryć wypłaty gwarantowane, gdyby upadł większy bank ogólnopolski?

BFG jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo deponentom każdego banku, ponieważ poza zgromadzonymi składkami ma szereg innych źródeł finansowania, m.in. środki z dotacji lub pożyczki udzielonej na wniosek Funduszu, z budżetu państwa, środki z kredytu krótkoterminowego udzielonego przez Narodowy Bank Polski, środki z pożyczek udzielonych z budżetu państwa, środki uzyskane z zaciągniętych pożyczek, kredytów i emisji obligacji. Ochrona deponentów jest priorytetową funkcją BFG.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma też drugą kluczową rolę - przygotowywanie planów ewentualnej przymusowej restrukturyzacji banków (tzw. resolution).

Przymusowa restrukturyzacja jest alternatywnym rozwiązaniem wobec wypłaty środków gwarantowanych. BFG wszczyna przymusową restrukturyzację, jeśli ma do czynienia z interesem publicznym. Najczęściej chodzi o zachwianie stabilności finansowej, ale także o kontynuację tzw. funkcji krytycznych (usług świadczonych przez bank, których nie mogą szybko zastąpić inne banki).

Wszystko po to, żeby do sytuacji, gdy upadek banku zachwiałby stabilnością całego sektora - za wszelką cenę nie doszło, tak?

Tak.

Co zakłada procedura przymusowej restrukturyzacji? 

W ramach przymusowej restrukturyzacji, BFG może sprzedać akcje zagrożonego podmiotu, sprzedać działalność zagrożonego podmiotu lub jej część, czy utworzyć instytucję pomostową - specjalną instytucję, do której zostaną przeniesione dobre aktywa i zobowiązania (depozyty) zagrożonego podmiotu. Może także obciążyć stratami właścicieli i niektórych wierzycieli zagrożonego podmiotu, tak aby odbudować jego kapitały i umożliwić mu dalszą działalność (ang. bail-in). Obciążenie stratami odbywa się przez umorzenie akcji właścicieli i ewentualnie konwersję lub umorzenie zobowiązań niektórych wierzycieli, przenieść wątpliwe aktywa do wyspecjalizowanej instytucji.

Więcej o:
Komentarze (42)
Członek zarządu BFG: 'Jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo deponentom każdego banku'
Zaloguj się
 • vontomke

  Oceniono 12 razy 10

  Gdyby Polska była w strefie Euro to w razie kryzysu uratowałby nas bank centralny. No ale pisowcy nie mogliby rozdawać posad dla swoich misiewiczów za 40 baniek. Więc pisowcy wzięli się tak pilnie za nacjonalizację banków. Poziom niekompetencji tej zarazy jest tak porażający że prędzej czy później dojdzie do krachu finansowego w Polsce.

 • vontomke

  Oceniono 10 razy 8

  Kasa BFG została wyczyszczona przez PiSowców na potrzeby sfinansowania przekrętu SKOK i zamknięcia ust poszkodowanym. Gdyby w Polsce nastąpił run na banki, ludzie nie zobaczyliby już nigdy oszczędności swojego życia. Grozi nam znacznie większy kryzys niż na Cyprze. Jak do tego dojdzie to jedyną szansą dla PiSowców będzie ucieczka z tego kraju, pewnie Rosja ich chętnie przyjmie.

 • kurdupel0

  Oceniono 7 razy 5

  Niech pan powie jak zapewnicie w ciągu 20 dni środki na wypłatę depozytów dla klientów PKO BP ,jeżeli się coś wydarzy?

 • mer-llink

  Oceniono 4 razy 4

  Prerażającym skandalem jest to, że PiSowskie państwo stoi przekrętami, łapówkarstwem, zastraszaniem, szantażem, rozbojem w biały dzień. To pokazuje afera KNF.
  Ale jest i efekt uboczny, choć pierwszorzędnego znaczenia: zobaczyliśmy dobitnie, że nawet wysokie urzędy państwa nie sa wcale chronione przez powołane do tego słuzby pana Kamińskiego! Należy ogłosić alarm. Ukarać winnych.
  Z bezpieczeństwem naszych centralych urzedów - jak KNF - jest katastrofa. Nie są zupełnie zabezpieczone przed podsłuchami, przed inwigilacją elektroniczną.
  Rozumiem, ze "szumidła" w gabineicie szefa KNF zakładali jacys wybrani w procedurach, rzekomo dobrze sprawdzeni i dobrze opłacani fachowcy. I co? Przychodzi amator (p. Czarniecki może dobrze porusza se w finansach, ale chyba w technikach rejestracji jest amatorem?) z prymitywnym sprzeętem. I te wszystkie podobno wymyślne a kosztowne urzadzenia wcale mu nie przeszkadzają w nagraniu dygnitarza składającego kryminalną propozycję.
  Na miejscu pana Morawieckiego zażądałabym od dostawców usług zagłuszających dla budynków rzadowych zwrotu pieniędzy. Subito!
  I trzeba pilnie wyrzucić cały SOP oraz pana ministra Kamińskiego. Cito! To przeciez oni sa odpowiedzialni za ochronę - także podsłuchową. Widac, ze robią ją gamonie, niezdary i partacze. A może dywersanci????
  Pan minister Kamiński powinien stanąć przed sadem za skandaliczne zaniedbania. Za dopuszczenie przez głupote?, przez niewiedzę?, przez lenistwo?, a może celowo? do sytuacji absolutnej bezradności słuzb wobec niewymyslnych przecież zagrożeń.

  Panu Czarnieckiemu wszyscy powinniśmy podziękowac, iż zdemaskował, że państwo PiSu to nie jest nawet paździerz. To jest durszlak.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 4 razy 4

  najbezpieczniejszy jest obecnie słoik w ogródku. I jakaś cywilizowana waluta bo złotówka zaczyna lecieć w dół

 • kaczy.chuj

  Oceniono 4 razy 4

  Co by tu jeszcze ukraść ?

 • stachud

  Oceniono 4 razy 4

  Temu gościowi się to tylko tak wydaje. Przyjdzie rozkaz z Żoliborza i całe jako pitu pitu będzie można między bajki włożyć. Pisowskie złodzieje własnie się rozkręcają. To nie są amatorzy z PO to prawdziwa mafia.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 3

  Jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo deponentom każdego banku..Kredyty frankowe powstały bo nikt w takie słowa nie wierzył. Cała generacja 80 lat została pozbawiona swoich oszczędności...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX