Zakaz handlu. W grudniu aż cztery niedziele z zakupami. Wszystko dzięki wyjątkowi w ustawie

Grudzień będzie szczególnym miesiącem pod względem liczby niedziel z handlem. Zakupy zrobimy zarówno dwa tygodnie przed Świętami, jak i w niedzielę poprzedzającą Wigilię Bożego Narodzenia.

Powoli przyzwyczajamy się do tego, że nie we wszystkie niedziele zrobimy zakupy w dyskontach, supermarketach i innych sklepach wielkopowierzchniowych. W tym roku zakazem handlu objęte były 23 spośród 52 niedziel. To jednak tylko początek, bo w przyszłym roku zakaz będzie obowiązywał przez 37 niedziel.

Czytaj też: Czy pieniądze klientów są bezpieczne? Prezes ZBP uspokaja

Zakaz handluZakaz handlu fot. DM

W 2018 roku ograniczenia nie obowiązywały bowiem w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku wyjątkiem będzie tylko ostatnia niedziela miesiąca.

Niedziele z zakazem handluNiedziele z zakazem handlu gazeta.pl

W grudniu tylko jedna niedziela bez handlu

Zanim jednak rozpocznie się nowy rok, czeka nas jeszcze grudzień, który - co ciekawe - będzie wyjątkowo łaskawy dla wielbicieli niedzielnych zakupów. Sklepy będą otwarte w niedzielę: 2, 16, 23 i 30 grudnia, a jedyną niedzielą z zakazem handlu będzie 9 grudnia.

Dlaczego jednak sklepy będą otwarte 16 i 23 grudnia, skoro w tych dniach nie wypada pierwsza ani też ostatnia niedziela miesiąca? Wszystko dzięki wyjątkowi w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Zakaz handluZakaz handlu fot. DM

W artykule 7 ustawy czytamy, że zakaz handlu nie obowiązuje w "kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia". W tym roku tymi dniami będzie właśnie 16 i 23 grudnia, z czego z pewnością ucieszą się wszystkie osoby, które świąteczne zakupy odkładają na ostatnią chwilę.