Szef NBP o nocnym spotkaniu: Musieliśmy się spotkać o takiej porze ze względu na szum medialny

Uczestnicy nocnego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej, podczas którego dyskutowano o sytuacji Getin Noble Banku i Idea Banku, zgodnie powtórzyli, że system finansowy jest stabilny. Prezes NBP wyjaśnił, że Komitet spotkał się o tak nietypowej porze - w niedzielę wieczorem - z powodu "szumu medialnego".

Jak mówiła na konferencji minister finansów, przedstawiciele Getin Noble Banku i Idea Banku na posiedzeniu zapewnili Komitet Stabilności Finansowej (KSF), że obydwa banki regulują bieżące zobowiązania.

- Sytuacja jest pod kontrolą, jest monitorowana. Każda z tych instytucji w sposób niezakłócony spełnia swoją funkcję. Jednocześnie każda z instytucji sieci bezpieczeństwa zadeklarowała natychmiastową gotowość do tego, by w razie potrzeby wspierać stabilność systemu finansowego, który funkcjonuje, jeszcze raz podkreślam, w sposób stabilny, bezpieczny - podkreślała Teresa Czerwińska i zapewniła, że KSF na bieżąco monitoruje sytuację.

Minister tak naprawdę powtórzyła to, co Komitet podał w komunikacie po posiedzeniu opublikowanym około 2:00 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Tę nietypową porę spotkania skomentował prezes Narodowego Banku Polskiego.

- Musieliśmy się spotkać o takiej porze i bez zwlekania ze względu na szum medialny, który powstał. Właściwie to jest podstawowa przyczyna, nie jakieś fundamentalne kwestie - mówił Adam Glapiński. - Nie ma żadnych przyczyn w polskim systemie bankowym - podkreślał.

- Zwołałam posiedzenie w czwartek, zwołałam wczoraj i jeżeli będzie taka potrzeba, to możemy się spotykać codziennie. Chcę podkreślić, że oba banki regulują swoje zobowiązania terminowo, nie ma żadnych zagrożeń. Natomiast Komitet Stabilności Finansowej jest oo tego, żeby taką sytuację monitorować - dodała minister Czerwińska.

Także pełniący obowiązki szefa KNF podkreślał, że sytuacja jest stabilna. - KNF jest w stałym kontakcie z bankami, wszystko jest pod kontrolą, chciałbym podziękować za owocną współpracę wszystkich instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego w Polsce - mówił Marcin Pachucki.

Przypomnijmy, Komitet Stabilności Finansowej spotkał się w niedzielę wieczorem, by omówić sytuację banków należących do Leszka Czarneckiego - Getin Noble Banku i Idea Banku. W komunikacie po posiedzeniu znalazła się informacja, że NBP jest gotów w razie potrzeby te banki wesprzeć. Adam Glapiński na dzisiejszej konferencji dodał, że klienci banków są bezpieczni, a jego instytucja "stworzyła gotowość, która zapewnia to, że banki posiadają i będą posiadały płynność".

Getin Noble Bank i Idea Bank znalazły się w centrum uwagi po tym, jak tydzień temu "Gazeta Wyborcza" opisała oskarżenia, jakiego wobec byłego już szefa KNF wysuwa właściciel tych banków Leszek Czarnecki. Według biznesmena Marek Chrzanowski próbował złożyć mu propozycję korupcyjną. W marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Leszek Czarnecki tę rozmowę nagrał, jego pełnomocnik Roman Giertych złożył zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Śledztwo ruszyło, Czarnecki ma zostać przesłuchany dzisiaj.

Więcej na temat afery KNF piszemy m.in. tutaj:

- Afera KNF. "Sokal go zje". Czarnecki twierdzi, że człowiek prezydenta groził audytorowi Getin Noble Banku

- Nocne posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej. NBP gotów wesprzeć banki Czarneckiego

- Prezes NBP na antenie TVP: "Są dwie osoby, które chcą rozchwiać system finansowy w Polsce"

- KNF odrzuca oskarżenia Romana Giertycha. Urząd ma nagrania rozmów z bankiem Czarneckiego

Więcej o: