Polska i Dania po 40 latach zakończyły spór o granicę. Umowa podpisana

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Danii podpisali w poniedziałek umowę w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Morzu Bałtyckim. Dokument wprowadza porozumienie dotyczące przebiegu morskiej linii granicznej.

Podpisana w poniedziałek umowa pomiędzy ministrami spraw zagranicznych Polski i Danii jest konsekwencją porozumienia między oboma krajami, do jakiego doszło na początku miesiąca. 

Historia sporu sięga 1982 r., Wówczas zaczęła obowiązywać Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza, która pozwalała zarówno Polsce jak i Danii stworzyć strefę ekonomiczną 200 mil morskich od wybrzeża. Problem w tym, że obszary pokrywały się. Przez blisko 40 lat nie było jasne, kto może czerpać korzyści gospodarcze z obszaru o powierzchni ok. 3,6 tys. km kwadratowych położonego na południe od Bornholmu. 

Dzięki porozumieniu, gazociąg Baltic Pipe, który ma połączyć Polskę i Danię, będzie mógł powstawać bez ryzyka konfliktu.

Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego podpisania historycznego traktatu dotyczącego delimitacji obszaru morskiego miedzy Polską i Danią. Zakończyliśmy negocjacje, które rozpoczęły się ponad 40 lat temu, a zarazem zrobiliśmy pierwszy krok w kierunku formalizacji porozumienia. To doskonała wiadomość, w istocie pokazująca nasze zaangażowanie w rozwiązywaniu trudnych spraw w drodze negocjacji

- powiedział minister spraw zagranicznych Danii Anders Samuelsen, cytowany w komunikacie.

Dzisiejsza ceremonia podpisania stanowi ważny dzień w naszych dwustronnych relacjach. Jestem głęboko przekonany, że oba państwa, tak szybko jak to możliwe, zakończą swoje wewnętrzne procedury, konieczne do tego, aby umowa weszła w życie

- dodał polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Porozumienie dotyczy rozgraniczenia wyłącznych stref ekonomicznych na Morzu Bałtyckim.

Więcej o: