"Kler" na dniach zostanie najbardziej kasowym polskim filmem po 1989 r.

Już ponad 5 mln widzów obejrzało w kinach film "Kler". Obraz Smarzowskiego zarobił ponad 103 mln zł i prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zostanie najbardziej kasowym filmem w historii polskiego kina po 1989 r.

Jak wynika z danych box office, po ostatnim weekendzie oglądalność "Kleru" wyniosła dokładnie 5 064 375 widzów. To rekord XXI wieku w Polsce. Po 1989 r. więcej osób przed ekrany przyciągnęły tylko filmy "Ogniem i mieczem" (ok. 7,15 mln widzów) i "Pan Tadeusz" (blisko 6,2 mln widzów). 

Wygląda natomiast na to, że ten, kto film Smarzowskiego chciał zobaczyć, prawdopodobnie już to zrobił. Nowych widzów przybywa już bowiem zdecydowanie wolniej niż w pierwszych tygodniach od premiery (28 września). W minionym tygodniu do kin na "Kler" poszło ok. 110 tys. osób. Wyprzedzenie "Pana Tadeusza" - drugiego w zestawieniu najlepszych filmów pod względem oglądalności w kinach po 1989 r. (niespełna 6,2 mln widzów) - trudno więc sobie wyobrazić. Choć "na pocieszenie" dla "Kleru" warto przypomnieć, że oglądalność "Pana Tadeusza" i "Ogniem i Mieczem" była napędzana m.in. przez wycieczki szkolne, a w przypadku "Kleru" takich wyjść z uczniami nie organizowano. 

"Kler" już wkrótce najbardziej kasowym polskim filmem po 1989 r.

Jak poinformowała Next.gazeta.pl spółka Kino Świat, dystrybutor "Kleru", przychody z filmu wynoszą obecnie 103 mln zł. Aktualnie największy sukces kasowy w historii polskiego kina po 1989 r. należy do "Ogniem i Mieczem", który zarobił ok. 105 mln zł. Dystrybutor "Kleru" szacuje, że ten wynik zostanie pobity jeszcze w tym tygodniu, i to film Smarzowskiego stanie się nowym rekordzistą.

"Kler" zarabia nie tylko w Polsce. Obraz został sprzedany także do Austrii, Niemiec, Belgii, Holandii, Luksemburga, Danii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Kanady i USA. Jak informował TVN24, film Smarzowskiego od ciągu pierwszych trzech dni od wejścia w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii zarobił równowartość ok. 4,8 mln zł. To najlepszy wynik polskiego filmu za granicą

Teraz w kinach rządzi "Planeta Singli 2" 

Aktualnie najwięcej widzów przed ekranami polskich kin zbiera komedia romantyczna "Planeta Singli 2". Od premiery 9 listopada br. (do niedzieli 18 listopada włącznie) obejrzało ją już 1 044 229 osób.

Warto zwrócić uwagę, że ten film osiągnął trzecie najlepsze otwarcie w 2018 r. W pierwszy weekend "Planetę Singli" obejrzało 432 110 osób, więcej nawet niż walentynkowe "Nowe oblicze Greya", a mniej tylko niż "Kler" i "Kobiety Mafii".

Więcej o: