Pieniądze z UE pomogą zbudować kolejne drogi. GDDKiA ma umowę na 1,3 mld zł na A2 i S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę w sprawie unijnego finansowania. Dotyczy ono budowy odcinków dwóch dróg: ekspresowej S6 oraz autostrady A2.

Od lat drogi w Polsce powstają z istotnym wsparciem finansowym z Unii Europejskiej. Teraz dostaniemy kolejne pieniądze. Ministerstwo Infrastruktury pochwaliło się umową, którą GDDKiA podpisała z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Chodzi o 984 mln zł na budowę odcinka drogi ekspresowej S6 łączącego Słupsk i Gdański prawie 330 mln zł na odcinek autostrady A2 pomiędzy Warszawą i Mińskiem Mazowieckim. Łącznie 1,3 mld zł.

Jak podała na Twitterze GDDKiA, jest ona beneficjentem 48 projektów z dofinansowaniem Unii Europejskiej o łącznej wartości całkowitej ok. 60,3 mld zł, w tym wkład unijny wynosi blisko 30,1 mld zł. Dyrekcja podaje też, że wykorzystała ponad 70 proc. środków unijnych przeznaczonych na swoje inwestycje.

Jeśli chodzi o odcinek S6 Bożepole Wielkie - początek obwodnicy Trójmiasta, ma on mieć długość prawie 41 km i został podzielony na trzy zadania:

- Bożepole Wielkie (z węzłem) - w. Luzino (z węzłem),

- w. Luzino (bez węzła) - w. Szemud (z węzłem),

- w. Szemud (bez węzła) - w. Gdynia Wielki Kack (z węzłem).

Obecnie trwa projektowanie, prace budowlane mają ruszyć w drugiej połowie 2019 r. po uzyskaniu zezwoleń na realizacji inwestycji. Planowany termin zakończenia realizacji tej inwestycji to październik 2021 r. Całkowity koszt budowy wyniesie ponad 2,03 mld zł, a unijne dofinansowanie przekroczy 984 mln zł.

W przypadku budowy 15 km autostrady A2 od Warszawy (w. Lubelska) do Mińska Mazowieckiego koszt jest szacowany na blisko 830 mln zł. Dofinansowanie UE wyniesie prawie 330 mln zł.

Prace podzielono na dwa odcinki:

- węzeł Lubelska (bez węzła) - węzeł Konik (z węzłem) o długości około 5,6 km,

- węzeł Konik (bez węzła) - początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego o długości ponad 9 km.

Umowy na realizację obu odcinków podpisano w lipcu 2017 roku, prace na budowie już trwają, a planowany termin oddania to czerwiec 2020 r.

+++

Prezes Związku Banków Polskich uspokaja: Pieniądze klientów są bezpieczne