Ikea buduje największy sklep na świecie i szykuje się do produkcji mebli ze słomy

Szwedzki gigant meblowy szykuje się do otwarcia największej Ikei na świecie. Sklep ma powstać w Manili, stolicy Filipin. Przymierza się też do produkcji mebli ze słomy ryżowej, która w Indiach jest odpadem.

Ikea w Polsce i w Europie eksperymentuje z nowymi, mniejszymi formatami sklepów. Tymczasem w Manili, stolicy Filipin stawia największy sklep w swojej sieci - będzie on niemal dwa razy większy niż przeciętny sklep szwedzkiego giganta meblowego. 

Czytaj też: Ikea zmienia strategię. Szykuje się na 'wielkie miasta i cienkie portfele'

Ikea w Manili będzie miała powierzchnię 65 tysięcy metrów kwadratowych, podczas gdy typowy sklep sieci ma 35 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Na budowę, zatrudnienie pierwszych 500 pracowników i zapas produktów Ikea wyda 134 mln dolarów. W sklepie, oprócz tradycyjnej części handlowej na dwóch kondygnacjach przewidziano także obecność działu sprzedaży internetowej, który ma pomóc w trafieniu do 5 milionów gospodarstw domowych znajdujących się w zasięgu 60 minut jazdy. Bloomberg przypomina, że prognozy dla filipińskiej gospodarki są dobre, a przez ostatnie 13 kwartałów gospodarka tego państwa rosła w tempie 6 proc.

Na Filipinach największy sklep, w Indiach meble z... odpadów

Szwedzka firma weszła też niedawno na rynek indyjski. I to właśnie w Indiach chce przetestować nowe sposoby na walkę z zanieczyszczeniami i ochronę środowiska (z czego Ikea jest znana - w Polsce sklepy Ikei są w większości samowystarczalne energetycznie dzięki odnawialnym źródłom energii). W Indiach poważnym problemem jest spalanie odpadów powstających przy produkcji rolnej. W Indiach to właśnie spalanie słomy ryżowej jest jednym z głównych źródeł smogu. Szacuje się, że rolnicy spalają rocznie kilka milionów ton odpadów agrarnych, a Indyjski System Jakości Powietrza oraz Prognozowania Pogody oraz Badań wskazuje, że w stolicy Indii, New Dehli jedna trzecia zanieczyszczeń pochodzi ze spalanych w okolicach miasta odpadów rolniczych. 

Ikea rozpoczęła więc kampanię "Better Air Now", która ma sprawić, że problem się zmniejszy. Według CNN produkcja mebli ze słomy ryżowej ma zacząć się jeszcze w tym roku, a do klientów trafią już w 2020. Ikea deklaruje, że jej celem jest aktywizowanie lokalnych społeczności  i chce konsultować swój projekt z samorządami i firmami regionu. Projekt Ikei wystartuje na początek w okolicach stolicy Indii. 

Koncern zapowiada też, że jeżeli kampania będzie sukcesem, to będzie ją powtarzał w innych krajach, w których znajdują się miasta o wysokim poziomie zanieczyszczenia. 

Więcej o:
Komentarze (29)
Ikea będzie robić meble ze słomy
Zaloguj się
 • gazeta1960

  Oceniono 7 razy 5

  Zacząłbym od zrobienia MISIA. Wszak wiadomo, że najlepiej zarabia się na słomianych inwestycjach...

 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 2

  w afryce robią domy z gliny i zwierzęcych odchodów ----więc ameryki nie odkryli.

 • wichura

  Oceniono 1 raz 1

  Nawet jak będą z makulatury zmieszanej z krowim plackiem - jakość ta sama.

 • minkat

  Oceniono 5 razy 1

  Myslalam, ze nastepny bedzie papier, ale sloma pasuje, najwazniejsze, ze beda krotkowieczne.

 • zenekciec

  0

  Material beda uzyskiwac z pisiorskich butow .

 • chocbynawstecznym

  0

  Nareszcie... nareszcie gęstość/jakość płyt wzrośnie :)

 • xsawer

  0

  Rewelacja, może dobra zmiana zamówi misia, ups... prezydenta?

 • siekieraaxe

  Oceniono 2 razy 0

  kolejna bedzie rzezba w g....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX