Zakaz handlu w niedziele. PiS składa projekt nowelizacji ustawy. Szykują się kolejne obostrzenia

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

Na stronie Sejmu widać już informację o tym, że posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Przedstawicielem wnioskodawców projektu jest Janusz Śniadek, dawny przewodniczący NSZZ "Solidarność".Tekst proponowanej nowelizacji nie jest jeszcze widoczny, ale portal 300polityka sugeruje, że chodzi o uszczelnienie systemu. 

.. sejm.gov.pl

Co może się zmienić w ustawie o zakazie handlu w niedziele? 

Resort pracy zapowiadał, że będzie chciał doprecyzować przepisy. Chodzi tu, choćby, o handel w tzw. placówkach pocztowych (z których licznie korzysta popularna sieć sklepów franczyzowych). Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej chce, by w sklepach, w których usługi pocztowe są tylko dodatkiem, a nie głównym źródłem zysku handel był w niedziele zakazany. 

Ministerstwo nie chce natomiast wydłużać doby pracowniczej, tak aby zakaz handlu obowiązywał od 22 w soboty do 5 rano w poniedziałki. O taką zmianę wnioskuje NSZZ "Solidarność" - związkowcy narzekają, że sieci handlowe tak wydłużyły godziny pracy w soboty i w poniedziałki, że pracownicy nie mają wiele z niedzielnego odpoczynku. 

Ustawa o zakazie handlu będzie zmieniana. Minister Szwed zdradza szczegóły

Więcej o: