Sprzedaż detaliczna zaskoczyła in plus. "Zapasy u dealerów wreszcie schodzą z parkingów"

Sprzedaż detaliczna w październiku 2018 r. wzrosła o 7,8 proc. rok do roku - wynika z najnowszych danych GUS. Te dane są zaskoczeniem na plus. Duży wpływ na ten wynik miał wzrost sprzedaży samochodów.

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 7,8 proc. rok do roku, i o 6,6 proc. w stosunku do września br. To dane w cenach stałych, czyli abstrahujących od inflacji.

Dane są lepsze od oczekiwań rynku - ekonomiści ankietowani przez Polską Agencję Prasową prognozowali wzrost o 5,8 proc. rok do roku.

sprzedaż detaliczna (ceny stałe) w październiku 2018sprzedaż detaliczna (ceny stałe) w październiku 2018 źródło: GUS

Licząc w cenach stałych - w tym roku lepsze dane o sprzedaży detalicznej rok do roku niż w październiku mieliśmy tylko w marcu i czerwcu (a w ujęciu cen bieżących - tylko w czerwcu). 

.. GUS

- Rozczarowujące dane wrześniowe okazały się jedynie jednorazowym incydentem i wszystko wskazuje na to, że pozytywne tendencje są kontynuowane - zauważa Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker. Przypomnijmy - we wrześniu sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła zaledwie o 3,6 proc. rok do roku, co było wynikiem najsłabszym od marca 2016 roku.

Samochody sprzedają się na pniu

Co stoi za tym, że w październiku Polacy ruszyli na zakupy? Analitycy zwracają uwagę m.in. na mocny wzrost sprzedaży samochodów. Co więcej, stało się tak pomimo widocznych spadków cen - samochody są co prawda coraz tańsze, ale skala tych obniżek jest mniejsza niż w poprzednich miesiącach. 

Analitycy PKO Banku Polskiego i banku Credit Agricole uważają, że rynek samochodów zaburzyły zmiany norm emisyjnych od 1 września. - Obecnie w naszej ocenie dystrybutorzy samochodów wyprzedają zapasy samochodów, które zgromadzili przed wprowadzeniem zmian - uważają ekonomiści PKO BP. Istotnie, w szokowym dla rynku motoryzacyjnego wrześniu sprzedaż samochodów spadła o 4,3 proc. rok do roku i o 6,1 proc. wobec sierpnia br. W październiku widać zdecydowane odbicie, sprzedaż w porównaniu z wrześniem urosła aż o 20,9 proc.

Innym możliwym scenariuszem dużego wzrostu sprzedaży samochodów mogą być nadchodzące zmiany podatkowe. Od początku 2019 r. leasing drogich samochodów osobowych (o wartości powyżej 150 tys. zł) stanie się mniej opłacalny.

Polacy ruszyli do sklepów

Popyt na samochody był jednak tylko częścią wysokiego wyniku sprzedaży detalicznej w październiku. Duże wzrosty zanotowano także w innych branżach, m.in. farmaceutyków i kosmetyków, odzieży i obuwia, mebli i sprzętu RTV AGD czy po prostu w marketach ("pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach"). 

Ożywienie wzrostu sprzedaży było wspierane przez korzystne efekty kalendarzowe, dobrą sytuację na rynku pracy, optymistyczne nastroje konsumenckie (wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej osiągnął w listopadzie najwyższy wynik od czerwca br.), wypłaty w ramach programu "Dobry Start" (300 zł na dziecko) oraz mniejszą niż we wrześniu liczbę niedziel z zakazem handlu

- wymieniają analitycy banku Credit Agricole.

Więcej o: