Afera KNF. Na czym polegał plan Chrzanowskiego? Tajemnica "chokoboms"

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski przedstawił Leszkowi Czarneckiemu plan wsparcia Getin Noble Banku - zwraca uwagę "Rzeczpospolita". Pomysł miał polegać na emisji przez bank tzw. obligacji hybrydalnych, niedostępnych na razie na rynku polskim.
Wszystko wskazuje na to, że Chrzanowski chciał "upiec własną pieczeń" i nowatorskim rozwiązaniem, nad którym trwały prace, podeprzeć ofertę korupcyjną dla Czarneckiego

- informuje "Rzeczpospolita". Tym nowatorskim rozwiązaniem miały być obligacje hybrydalne. Chodzi o tzw. CoCo bonds, w stenogramach rozmowy byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim błędnie zapisane jako "chokoboms" ("schokobons" to typ cukierków). 

fragment stenogramu rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim (za: wyborcza.pl)fragment stenogramu rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim (za: wyborcza.pl) .

Najogólniej rzecz ujmując, CoCo bonds to typ obligacji zamiennych. To papiery, które w określonych sytuacjach mogą zostać zamienione na akcje spółki, która je wyemitowała. Co ważne, CoCo bonds mogą być zaliczone do tzw. kapitału dodatkowego banku, dzięki czemu rośnie jego współczynnik wypłacalności. Innymi słowy, osiąga się efekt podobny do dokapitalizowania banku - jego sytuacja finansowa wygląda lepiej.

To właśnie emisję tego typu obligacji miał sugerować Czarneckiemu Chrzanowski. Były przewodniczący KNF zwracał jednak uwagę, że takiego rozwiązania "oficjalnie w polskim prawie nie mamy", i że Ministerstwo Finansów może je zablokować. Chrzanowski dodawał, że czeka na opinię departamentu prawnego, bo "jeszcze jeden bank chce z tego typu instrumentów skorzystać w przyszłym roku, i to jest dobrze, bo oni by przetarli ścieżkę".

Od czasu marcowej, nagranej przez Chrzanowskiego rozmowy z Czarneckim, stan prawny się nie zmienił, nadal nie ma możliwości emitowania CoCo bonds. Podobno trwają jednak prace nad udostępnieniem takiej możliwości. A przynajmniej - miały trwać w marcu. Wprowadzenie takiej konstrukcji do polskiego prawa wymagałoby m.in. nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, ale w projekcie nowelizacji tego dokumentu z września br. niczego o CoCo bonds nie było.

Z nagrań rozmowy Chrzanowskiego z Czarneckim, opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą", a potem "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że alternatywnym rozwiązaniem, forsowanym przez prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisław Sokal, było przejęcie banków Czarneckiego przez inny bank.

O aferze KNF możesz przeczytać też m.in. w tych artykułach:

- Mateusz Morawiecki powołał nowego szefa KNF. Został nim Jacek Jastrzębski

- Czy Zdzisław Sokal został powołany do KNF zgodnie z prawem?

- Afera KNF przybiera na sile. Cztery powody, dla których powinna cię interesować

- "Sokal go zje". Czarnecki twierdzi, że człowiek prezydenta groził audytorowi Getin Noble Banku

- Zakończyło się przesłuchanie Leszka Czarneckiego ws. KNF. Był w prokuraturze prawie 12 godzin

- Szef NBP o nocnym spotkaniu: Musieliśmy się spotkać o takiej porze ze względu na szum medialny

Prezes NBP na antenie TVP: "Są dwie osoby, które chcą rozchwiać system finansowy w Polsce"

Więcej o: