Krowy z rogami czy bez? Trudny wybór szwajcarskich wyborców w referendum

W niedzielę Szwajcarzy idą do urn wyborczych. Tym razem w referendum muszą zdecydować, czy dotować rolników, którzy nie obetną rogów krowom i kozom.

Dość niezwykłe referendum, nawet jak na szwajcarskie standardy, gdzie sięga się po nie często i pyta o przeróżne rzeczy, to efekt wysiłków 67-letniego Armina Capaula, farmera z kantonu Jura leżącego w północno-zachodniej Szwajcarii przy granicy z Francją. Ten hodowca krów wysłał dziesięć lat temu list do szwajcarskiego Ministerstwa Rolnictwa, w którym napisał, że powszechna praktyka dekornizacji, czyli usuwania rogów krowom, jest naganna.

- Musimy szanować krowy takimi, jakimi są. Zostawmy im rogi. Kiedy na nie patrzymy, zawsze trzymają wysoko głowę i są dumne. Kiedy usuniemy ich rogi, stają się smutne - tłumaczył Capaul niedawno dziennikarzom Reutersa powody, dla których sprzeciwia się dekornizacji.

List Capaula do urzędników dziesięć lat temu został zignorowany. Ale rolnika to nie zniechęciło i zaczął szukać sojuszników podzielających jego niechęć do obcinania rogów krowom. Poparły go między innymi organizacje obrońców zwierząt i stowarzyszenia promujące naturalną, organiczną żywność. Zaczęto też zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie dekornizacji.

Aby się odbyło, zwolennicy Capaula musieli zebrać 100 tys. podpisów. Ta sztuka się udała i dlatego w niedzielę Szwajcarzy idą do urn w referendum, o którym mówią, że dotyczy kwestii "godności zwierząt gospodarskich".

Będą głosować nie nad wprowadzeniem całkowitego zakazu obcinania rogów krowom i kozom, ale nad tym, czy państwo powinno dotować hodowle tych zwierząt z rogami. Pozostawienie ich bowiem oznacza konieczność przygotowania większych obór i pastwisk.

Godność zwierząt i bezbolesne zabiegi

W Szwajcarii nigdy tak dużo jak teraz nie rozmawiano o krowach, kozach i ich rogach. Przeciwnicy dekornizacji twierdzą, że ten zabieg nie tylko odbiera godność zwierzętom, ale również jest bolesny - istnieje kilka technik usuwania rogów, w tym najbardziej popularne wypalanie zalążków rogów u cielaków specjalnym elektrycznym lub gazowym dekornizatorem.

Usunięcie rogów, zdaniem zwolenników Capaula, utrudnia poza tym komunikację w stadzie oraz kontrolę temperatury ciała przez zwierzęta, co finalnie może wpłynąć również na wyniki hodowli.

Zwolennicy dekornizacji - w tym szwajcarski resort rolnictwa - twierdzą z kolei, że usunięcie rogów ma wyraźne zalety. Zwierzęta nie kaleczą się wzajemnie, są też mniej groźne dla hodowców. Mogą też mieć mniejsze obory i pastwiska, co przekłada się na wynik ekonomiczny gospodarstw hodowlanych.

Ponadto sam zabieg dekornizacji jest już w Szwajcarii przeprowadzany ze znieczuleniem, zwierzęta więc nie cierpią z jego powodu.

Co ciekawe, potężny i wpływowy Związek Szwajcarskich Farmerów nie zajął stanowiska w kwestii nadchodzącego referendum - pozostawił wolny wybór swoim członkom.

A co mówią najnowsze sondaże? Przeciwnicy usuwania rogów mają w nich lekką przewagę.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl

Więcej o:
Komentarze (63)
Krowy z rogami czy bez? Trudny wybór szwajcarskich wyborców w referendum
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 42 razy 36

  Jak ja im zazdroszczę takich problemów.

 • tia666

  Oceniono 24 razy 24

  Tylko pozazdroscic szwajcarom, u nich bezposredni wplyw na wladze to chleb powszechny.

 • ssierota

  Oceniono 22 razy 8

  Napiszcie lepie o drugim, z trzech referendow ktore sie rownolegle odbeda, w ktorym Szwajcarzy decyduja o wyzszosci konstytucji szwajcarskiej nad prawm miedzynarodowym.
  Jeszcze jest trzecie o tym czy firmy ubezpieczeniowe moga "szpiegowac" swoich klientow.

 • pachikun

  Oceniono 14 razy 6

  tak jak kurom obcina sie dzioby, by sie nie dziobaly bo sa tak stloczone w malych klatkach, czy jak kastruje sie, jakze czesto bez znieczulenia knury raz inne zwierzeta, czy jak na sile karmi sie gesi by przybieraly na wadze bo smakosze cenia sobie ich otluszczone watrobki - te i inne ohudne praktyki rodem z obozow koncentracyjnych stosuje sie nagminie wobec bezbronnych zwierzat.

 • misiek_kukurysiek

  Oceniono 13 razy 5

  #MooooToo

 • hens

  Oceniono 7 razy 3

  Zapytajcie Szwajcara kiedy w Szwajcarii kobieta stała się człowiekiem i nabyła prawa wyborcze:
  1971 Szwajcaria.............lecz (kanton Appenzell Innerrhoden dopiero w 1990 roku), podobnie jak Bangladesz. To dopiero kulturnyj narod

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX