"By firma nie umierała wraz ze śmiercią właściciela" - od niedzieli duża zmiana 2 mln prowadzących biznes

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym, która daje jednoosobowym firmom szansę na rozwój w rękach kolejnego pokolenia, wchodzi w życie już w niedzielę, 25 listopada br., poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Ustawa wprowadza rozwiązania, z których będą mogli skorzystać właściciele ponad 2 mln firm zarejestrowanych w CEIDG.  

"25 listopada wchodzi w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym. To ustawa, która - dzięki powołaniu zarządcy sukcesyjnego - umożliwia przetrwanie firmy rodzinnej, której właściciel umiera. Nowe przepisy to recepta na problem, który nie był rozwiązany od 1989 roku" - powiedziała Emilewicz w rozmowie z ISBnews.tv.

"Zachęcam więc przedsiębiorców do powoływania zarządców, a następnie wpisywania ich online do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej" - powiedziała Emilewicz.

Dodała, że jednoosobowa działalność gospodarcza to najbardziej popularna forma prowadzenia działalności w Polsce.

"Tych firm mamy w Polsce ponad 2 mln, bo tyle jest ich zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), z czego 60% stanowią firmy rodzinne. Ponad 230 tys. osób z tej grupy ukończyło już 65 lat. W ich przypadku warto więc pomyśleć o sukcesji" - wskazała minister.

Chodzi o to, by firma nie "umierała" wraz ze śmiercią swojego właściciela, wyjaśniła.

"Do tej pory w takiej sytuacji wraz z odejściem właściciela traciły ważność umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, koncesje, czy numery NIP. To oznacza, że całość trzeba budować od nowa. Nierzadko mamy sytuację, w której właściciel nie ma naturalnych sukcesorów, bo dzieci albo nie chcą przejmować firmy, albo tych dzieci po prostu nie ma" - tłumaczy Emilewicz.

Według niej, dzięki nowym przepisom, jeśli zarządca sukcesyjny został ustanowiony, może on działać przez dwa lata po śmierci właściciela firmy. Dzięki temu, firma nadal może istnieć i prowadzić swoją działalność, a spadkobiercy mają czas na uporządkowanie spraw spadkowych i właścicielskich.

"Okres ten, w wyjątkowych przypadkach, może być wydłużony do lat 5. Mamy również w ustawie przewidziany wariant, tzw. awaryjny, w którym w ciągu 2 miesięcy od śmierci właściciela firmy, zarządcę sukcesyjnego mogą powołać jego spadkobiercy. W tym przypadku potrzebna jest już jednak wizyta u notariusza" - dodała minister.

"Naszym celem jest to, by firma nie umierała wraz ze śmiercią swojego właściciela, tylko mogła dalej rozwijać się w rękach kolejnego pokolenia. By zmiana pokoleniowa w przedsiębiorstwach przebiegała płynnie, co przysłuży się budowaniu polskich wielopokoleniowych firm rodzinnych, a to z kolei przełoży się na korzyść dla całej gospodarki, a więc ogółu społeczeństwa. Na Zachodzie funkcjonują firmy rodzinne, które mają po kilkaset lat; my - z powodów historycznych, ale też prawnych - nie mieliśmy na to szansy, teraz - właśnie dzięki ustawie o sukcesji - ona się pojawia" - podsumowała Emilewicz.  

Więcej o:
Komentarze (36)
"By firma nie umierała ze śmiercią właściciela" - od niedzieli duża zmiana dla 2 mln firm
Zaloguj się
 • kap_jeden

  Oceniono 21 razy 19

  tzw zasłona dymna bo w tym czasie Ziobro wprowadza przepisy by firme mona bylo ubezwlasnowolnic na zyczenie prokuratora bez wyroku sadu za zycia wlascicieli,
  to czytajcie....
  wyborcza.pl/7,75968,24168403,ustawa-ziobry-o-wywlaszczeniu-przedsiebiorcow.html

 • chamsolo

  Oceniono 18 razy 16

  Jesli urzędnik robi coś dla obywateli -wiedze że coś sie dzieje . Zakładam że spraw wyjdzie za kilka m-cy i okaże sie iż długi firmy nie przepadają ze śmiercia właściciela tylko Us zus itp będą dochodziły praw od spadkobierców

 • optymistaa43

  Oceniono 17 razy 13

  Ludzie,jak PiS cos ulepsza to znaczy ze chce zaszkodzic i wyznaczyc kogo,no oczywiscie swojego PiSowskiego komisarza.Najlepiej w kilku zglosic sie do zaufanego adwokata,po jego wyjasnieniach isc po dtuga opinie i wtedy zdecydujecie.Wiecie dobrze ze PiS to partia oszustow i nalezy sie zabezpieczyc.CEIDG do czasu uzyskania tej opini omijajcie szerokim lukiem,zarejestruja i beda gnebic podatkami MorawieCKIEJ.

 • krzywelustro

  Oceniono 6 razy 6

  Jeden z nielicznych sensownych pomysłów obecnej władzy.
  Obawiam się jednak, że na etapie wdrożeniowo-realizacyjnym jak zwykle wszystko spieprzą.

 • monikaaleksandra

  Oceniono 7 razy 5

  Jaka ta kobieta jest brzydka. Czy na prawicy nie ma ani jednej ładnej kobiety?????

 • KRECIK424

  Oceniono 6 razy 4

  Pozorne działania bez których można się obejść

 • Oceniono 3 razy 3

  może i niezły pomysł ale po co, taka firma i tak zostanie przejęta przez bolszewika bo bolszewicy już szykują prawne zmiany aby nie tylko banki przejmować za złotówkę ale również firmy więc każdy łakomy kasek będzie łykany prze bolszewików za złotówkę lub też jeśli przedsiębiorca będzie wrogiem PiS to zabierze mu się firmę dla zasady6, przecież to już było !!

 • aietes

  Oceniono 7 razy 3

  Przez dwa lata "firma" ma płacić składkę zdrowotną ii podatki na pasożytów i wszy.

 • normalny1977

  Oceniono 7 razy 3

  A nie można po prostu pozwolić dziedziczyć działalność i tyle. A nie wymyślać głupoty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX