Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej? Wszystkie scenariusze nadal są możliwe

Tuż przed rozpoczęciem szczytu przywódców Unii, na którym ma dojść do formalnego przyjęcia wynegocjowanej umowy Brukseli z Londynem, ciągle wszystkie scenariusze brexitu są możliwe.

29 marca przyszłego roku Zjednoczone Królestwo ma opuścić Unię Europejską. Jednak teraz nie jest jasne nie tylko na jakich to się stanie warunkach, ale czy w ogóle Anglicy wyjdą z Unii. I czy naprawdę już za cztery miesiące.

Po pierwsze, kilka dni temu bardzo ożywił się hiszpański premier. W czwartek Pedro Sanchez oznajmił, że nie podpisze umowy w Brukseli, dopóki nie zostaną spełnione postulaty Hiszpanii dotyczącego Gibraltaru, brytyjskiej kolonii na samym krańcu Półwyspu Iberyjskiego.

Hiszpanie zarzucają Brytyjczykom, że w "prawie podstępny sposób", włączyli, do politycznej deklaracji klauzulę sugerującą, że Gibraltar będzie traktowany taj samo jak reszta Wielkiej Brytanii. Dla Hiszpanii to nie do przyjęcia – jej zdaniem Gibraltar powinien mieć specjalny status do tego wynegocjowany z Madrytem.

Do ostatniej chwili trwały intensywne negocjacje, by wypracować kompromisowe rozwiązanie. Znaleziono je dopiero w sobotę - rząd w Londynie opublikował list, który brytyjski ambasador przy Unii wysłał do europejskich instytucji - i w którym zapewnił, że Wielka Brytania nie zakłada, że jakiekolwiek przyszłe brytyjsko-unijne porozumienie handlowe będzie automatycznie dotyczyć Gibraltaru. Hiszpanom to wystarczyło – jeden kryzys została zażegnany.

Pięć scenariuszy

Ale „hiszpański” problem i tak jest niczym wobec innych. By 29 marca przyszłego roku ziścił się pierwszy scenariusz, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii na podstawie umowy, które ma być w niedzielę przyjęta w Brukseli, musi ona zostać przegłosowana we wszystkich krajach Unii i w brytyjskim parlamencie. I z tym ostatnim może być najtrudniej.

May w zwykłych głosowaniach ma przewagę 13 głosów. To mało. Teraz ma przeciwników umowy w swojej Partii Konserwatywnej, nie poprą jej też wszyscy Unioniści z Irlandii Północnej, bo nie wszystkim z nich podoba się mechanizm dający po brexicie specjalny status Irlandii Północnej. Przeciwni umowie będą też liberalni demokraci, szkoccy nacjonaliści oraz oczywiście Partia Pracy.

May liczy, że „dozbiera” brakujące głosy – np. przekonujące część laburzystów. Ale wg wielu analityków brytyjskiej sceny politycznej to mało realne. Tak więc opcji, które leżą na stole jest sporo.

1. May jednak przekonuje Izbę Gmin - umowa przechodzi. To najbardziej pożądany scenariusz, ale teraz mocno wątpliwy. Warunki umowy są znane. Jeżeli ten scenariusz się ziści, rozpocznie się wielkie sprzątanie po brexicie i mozolne negocjowanie przyszłych relacji Londynu z Brukselą. Ale na to będzie czas.

2. Umowa nie przechodzi. May lub jej następca z Partii Konserwatywnej dąży do złagodzenia warunków brexitu, by przekonać do przegłosowania nowego porozumienia członków Partii Pracy. Samego wynegocjowanego traktatu nie może już renegocjować, ale deklarację polityczną doklejoną do niego już jak najbardziej. Tak więc może w niej pojawić się deklaracja, że Wielka Brytania chce pozostać w unii celnej. To przekona laburzystów i Londyn wychodzi z Unii, może nieco później niż w marcu przyszłego roku, ale dramatu nie ma, relacje z Brukselą pozostają dość bliskie. Biznes jest zadowolony.

2. Umowa nie przechodzi. Wielka Brytania popychana przez zwolenników najbardziej radykalnych rozwiązań wychodzi z Unii bez umowy. Bardzo groźny scenariusz. Grozi potężnymi trudnościami dla biznesu i wielu mieszkańców Zjednoczonego Królestwa. Zapewne zarówno Londyn, jak i Bruksela będą dożyć do złagodzenia tego scenariusza i podpisania jak największej liczby cząstkowych porozumień dotyczących wielu np. praw obywateli, lotnictwa lub ceł. Ale chaos i tak jest potężny – przez długie miesiące.

4. Będzie kolejne referendum. W tym scenariuszu najpierw May przegrywa wybory, dochodzi do przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Te wygrywają laburzyści i doprowadzają do drugiego referendum. Brytyjczycy tym razem nie chcą głosować za brexitem i pozostają w Unii.

5. Wariacja scenariusza numer 4. Tutaj wybory wygrywają konserwatyści. I próbują, po politycznej burzy, dalej negocjować z Unią. Traktatu już nie, ale wspomnianą deklarację polityczną. To może długo potrwać. Brytyjczycy proszą Unię o przedłużenie procesu wyjścia – Bruksela się zgadza. Czas niepewności się wydłuża, duże napięcie polityczne na Wyspach utrudnia wyjście z impasu.

Więcej o:
Komentarze (99)
Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej? Wszystkie scenariusze nadal są możliwe
Zaloguj się
 • andrew1507

  Oceniono 35 razy 19

  WB wpadla w sidla zastawione przez Kreml, gamonie jakos nie zdaja sobie sprawy jaki ogromny wplyw na wyborcow w sprawie Brexitu miala trolnia moskioewska. Ale pamietajcie moskale, kazdy kij ma 2 konce….
  precz z trolnia pisowsko/moskiewski...

 • tzetze1

  Oceniono 20 razy 14

  Dla ludzi wolnych od pleśni nacjonalistycznego myślenia z przełomów XIX i XX wieku jasne jest jedno - tylko sprawnie zjednoczona Europa ma szansę utrzymać się w 1wszej lidze globalnych mocarstw XXI wieku. Czasem trzeba zrobić krok w tył, żeby skoczyć do przodu. GB była hamulcem integracji, bez GB Europa ma szansę zrobić coś co jest konieczne jeśli chcemy pozostać w 1wszej lidze - pogłębiona integracja, wyliftowanie suwerenności z poziomów narodów na poziom pan-Europy. Myślę, że taka próba zostanie podjęta po tym jak opadnie kurz po brexicie a od tego czy się uda zależeć będzie czy Europa będzie kontynuować dziedzictwo Rzymu i Oświecenia czy zapadnie się znów do poziomu barbaricum.

 • andrew1507

  Oceniono 24 razy 14

  nie wierzcie pis.bolszewikowi, oni chca wygrac wybory I dalej dewastowac Polske,
  idzcie gremialnie do kazdych wyborow I wykarczujcie bolszewika do dna, Dude tez

 • xyz_xyz1

  Oceniono 18 razy 10

  Nie sądzę aby pozostała chyba iż pośrednio zostanie do tego zmuszona. Czyli UE tak ustali warunki iż koszty wyjścia przerosną zyski z wyjścia. A to tylko po to aby nie było innych chętnych.

 • andrew1507

  Oceniono 15 razy 9

  Odwolajcie Ziobre z rzadu. Ten gosc to producent klopotow dla wszystkich.
  Ta deforma sadow to badziewie, plan jakiegos idioty.
  Precz z idiotami.
  Wyborcy idzcie gremialnie do wyborow kazdych, Wasza kartka wyborcza to smierc kaczyzmu I pis….

 • andmas

  Oceniono 14 razy 8

  Miało być w Polsce Prawo i Sprawiedliwość wyszły kacze odchody .

 • justas32

  Oceniono 22 razy 8

  Wielka Brytania to nie Polska - to nadal jedno z najpotężniejszych państw świata. Polska przy wyjściu została by załatwiona tak, aby być negatywnym przykładem dla innych chętnych populistów. Wystarczy przywrócić granice, wydalić z terenów Unii wszystkich Polaków, nie wydawać żadnych wiz a na polskie towary nałożyć 90 % cło. 4 proste ruchy. I ten kraj pogrąży się w biedzie i chaosie oraz już nigdy nie podniesie się z kolan - chyba że jako część Federacji Rosyjskiej ...

 • andrew1507

  Oceniono 15 razy 7

  Roman Giertych poinformował w sobotę, we wpisie zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku, że drugie zawiadomienie, które złożył w prokuraturze, dotyczyło "przestępstwa nadużycia uprawnień, ale wskazywało również na możliwość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia banku Leszka Czarneckiego. Banku, który na początku tej historii był wart na giełdzie kilka miliardów złotych".
  "Mechanizm tego działania polegał na brutalnym wykorzystaniu pozycji regulatora publicznego, czyli KNF, którego zadaniem jest nadzorowanie banków oraz innych instytucji finansowych. Od 2017 tak ukształtowano nowe warunki funkcjonowania banku, aby został on poddany pod kontrolę KNF. Wydano wpierw rozporządzenie Ministra Finansów, które wprowadziło nowe wymogi kapitałowe. A gdy te zostały zagwarantowane przez właściciela, to na utrwalonym spotkaniu z KNF Marek Chrzanowski zażądał nowych kapitałów w oparciu o działania pana Sokala skierowane do audytorów. Panowie nie zaplanowali przejęcia banku o kapitale zagranicznym (pewnie bali się interwencji UE lub kraju pochodzenia kapitału). Postanowili przejąć jedyny , duży prywatny bank o polskim kapitale" - podkreślił Giertych.

 • pis-klamie-inni-tez

  Oceniono 8 razy 4

  "May jednak przekonuje Izbę Gmin - umowa przechodzi. To najbardziej pożądany scenariusz"... To zależy dla kogo. Wg mnie UK powinien mieć hard brexit żeby bolało jak tylko najbardziej sie da. OCZYWIŚCIE że to też wtedy zaboli UK ale to jest mniej więcej tak jak z terroryzmem. NIE wolno uginać się przed szantażem a wyjście UK z Uni jest właśnie czymś takim (a przynajmniej było na początku a potem przeholowali).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX