Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej? Wszystkie scenariusze nadal są możliwe

Tuż przed rozpoczęciem szczytu przywódców Unii, na którym ma dojść do formalnego przyjęcia wynegocjowanej umowy Brukseli z Londynem, ciągle wszystkie scenariusze brexitu są możliwe.

29 marca przyszłego roku Zjednoczone Królestwo ma opuścić Unię Europejską. Jednak teraz nie jest jasne nie tylko na jakich to się stanie warunkach, ale czy w ogóle Anglicy wyjdą z Unii. I czy naprawdę już za cztery miesiące.

Po pierwsze, kilka dni temu bardzo ożywił się hiszpański premier. W czwartek Pedro Sanchez oznajmił, że nie podpisze umowy w Brukseli, dopóki nie zostaną spełnione postulaty Hiszpanii dotyczącego Gibraltaru, brytyjskiej kolonii na samym krańcu Półwyspu Iberyjskiego.

Hiszpanie zarzucają Brytyjczykom, że w "prawie podstępny sposób", włączyli, do politycznej deklaracji klauzulę sugerującą, że Gibraltar będzie traktowany taj samo jak reszta Wielkiej Brytanii. Dla Hiszpanii to nie do przyjęcia – jej zdaniem Gibraltar powinien mieć specjalny status do tego wynegocjowany z Madrytem.

Do ostatniej chwili trwały intensywne negocjacje, by wypracować kompromisowe rozwiązanie. Znaleziono je dopiero w sobotę - rząd w Londynie opublikował list, który brytyjski ambasador przy Unii wysłał do europejskich instytucji - i w którym zapewnił, że Wielka Brytania nie zakłada, że jakiekolwiek przyszłe brytyjsko-unijne porozumienie handlowe będzie automatycznie dotyczyć Gibraltaru. Hiszpanom to wystarczyło – jeden kryzys została zażegnany.

Pięć scenariuszy

Ale „hiszpański” problem i tak jest niczym wobec innych. By 29 marca przyszłego roku ziścił się pierwszy scenariusz, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii na podstawie umowy, które ma być w niedzielę przyjęta w Brukseli, musi ona zostać przegłosowana we wszystkich krajach Unii i w brytyjskim parlamencie. I z tym ostatnim może być najtrudniej.

May w zwykłych głosowaniach ma przewagę 13 głosów. To mało. Teraz ma przeciwników umowy w swojej Partii Konserwatywnej, nie poprą jej też wszyscy Unioniści z Irlandii Północnej, bo nie wszystkim z nich podoba się mechanizm dający po brexicie specjalny status Irlandii Północnej. Przeciwni umowie będą też liberalni demokraci, szkoccy nacjonaliści oraz oczywiście Partia Pracy.

May liczy, że „dozbiera” brakujące głosy – np. przekonujące część laburzystów. Ale wg wielu analityków brytyjskiej sceny politycznej to mało realne. Tak więc opcji, które leżą na stole jest sporo.

1. May jednak przekonuje Izbę Gmin - umowa przechodzi. To najbardziej pożądany scenariusz, ale teraz mocno wątpliwy. Warunki umowy są znane. Jeżeli ten scenariusz się ziści, rozpocznie się wielkie sprzątanie po brexicie i mozolne negocjowanie przyszłych relacji Londynu z Brukselą. Ale na to będzie czas.

2. Umowa nie przechodzi. May lub jej następca z Partii Konserwatywnej dąży do złagodzenia warunków brexitu, by przekonać do przegłosowania nowego porozumienia członków Partii Pracy. Samego wynegocjowanego traktatu nie może już renegocjować, ale deklarację polityczną doklejoną do niego już jak najbardziej. Tak więc może w niej pojawić się deklaracja, że Wielka Brytania chce pozostać w unii celnej. To przekona laburzystów i Londyn wychodzi z Unii, może nieco później niż w marcu przyszłego roku, ale dramatu nie ma, relacje z Brukselą pozostają dość bliskie. Biznes jest zadowolony.

2. Umowa nie przechodzi. Wielka Brytania popychana przez zwolenników najbardziej radykalnych rozwiązań wychodzi z Unii bez umowy. Bardzo groźny scenariusz. Grozi potężnymi trudnościami dla biznesu i wielu mieszkańców Zjednoczonego Królestwa. Zapewne zarówno Londyn, jak i Bruksela będą dożyć do złagodzenia tego scenariusza i podpisania jak największej liczby cząstkowych porozumień dotyczących wielu np. praw obywateli, lotnictwa lub ceł. Ale chaos i tak jest potężny – przez długie miesiące.

4. Będzie kolejne referendum. W tym scenariuszu najpierw May przegrywa wybory, dochodzi do przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Te wygrywają laburzyści i doprowadzają do drugiego referendum. Brytyjczycy tym razem nie chcą głosować za brexitem i pozostają w Unii.

5. Wariacja scenariusza numer 4. Tutaj wybory wygrywają konserwatyści. I próbują, po politycznej burzy, dalej negocjować z Unią. Traktatu już nie, ale wspomnianą deklarację polityczną. To może długo potrwać. Brytyjczycy proszą Unię o przedłużenie procesu wyjścia – Bruksela się zgadza. Czas niepewności się wydłuża, duże napięcie polityczne na Wyspach utrudnia wyjście z impasu.

Więcej o: