LOT wygrał przetarg na połączenia z Wilna do Londynu. Litwa do tej pory takich lotów nie miała

Polskie Linie Lotnicze LOT mają obsługiwać połączenia ze stolicy Litwy do londyńskiego City. Z lotów mają korzystać przede wszystkim biznesmeni.

PLL LOT wygrały przetarg, ale umowy jeszcze nie ma. Jeśli zostanie zawarta do końca tego roku, to od maja polski przewoźnik będzie realizować dwa połączenia dziennie z Wilna do Londynu - tak powiedział agencji prasowej BNS litewski minister transportu Rokas Masiulis.

Z kolei minister gospodarki Virginijus Sinkevicius poinformował, że umowa z LOT-em ma zostać zawarta na pięć lat. Litewskie środowisko biznesowe domagało się takiego połączenia już od dłuższego czasu. Jak zaznaczyi, Litwa z powodu braku połączenia ze stolicą Wielkiej Brytanii straciła wiele inwestycji. "Londyn jest kluczowym połączeniem, o którym mówią inwestorzy w rozmowach dotyczących wyzwań związanych z prowadzeniem inwestycji na Litwie" - dodał Virginijus Sinkevicius.

Loty z Wilna do londyńskiego City mają być dotowane przez resort gospodarki, ale maksymalnie do wysokości trzech milionów euro rocznie. Im więcej pasażerów skorzysta z połączenia, tym mniejsza będzie dotacja z budżetu państwa. Litwa przez ostatnie dwa lata musiała w tej sprawie negocjować z Komisją Europejską, która sceptycznie ocenia możliwości dotowania przez państwo połączeń lotniczych.
Wilno jest jedną z niewielu stolic w Europie, która nie ma połączenia lotniczego z londyńskim lotniskiem Heathrow czy London City. Do stolicy Wielkiej Brytanii można dolecieć jedynie korzystając z oferty tanich przewoźników lotniczych.

Więcej o: