Wielki sukces NASA. Na Marsie wylądowała sonda z polskim "Kretem" na pokładzie

Misja NASA InSight wylądowała na Marsie. To pierwsza misja, podczas której będą prowadzone badania wnętrza Czerwonej Planety.

Polscy inżynierowie zaprojektowali i wykonali mechanizm napędowy "Kreta HP3", który wbije się na 5 metrów w głąb Marsa. Nigdy dotąd żadne urządzenie nie wbiło się tak głęboko w powierzchnię tej planety. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to polski mechanizm zacznie pracę w styczniu 2019 roku. Misja ma trwać dwa ziemskie lata. 

"Mamy nadzieję, że takich misji z polskim komponentem będzie więcej" - powiedziała minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że widać to już po ożywionej aktywności Polskiej Agencji Kosmicznej i umowach podpisywanych z różnymi agencjami na świecie. "Na pewno musimy pokazywać, gdzie są nasze mocne strony" - dodała Jadwiga Emilewicz.

 

Polacy w przełomowej misji na Marsa

Misja InSight jest częścią programu Discovery prowadzonego przez NASA. Sam statek kosmiczny zbudowała amerykańska firma Lockheed Martin, ale w przedsięwzięciu wzięło udział wielu europejskich partnerów NASA. Francuzi (ze wsparciem naukowców z Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i samej NASA) opracowali narzędzie do badania aktywności sejsmicznej, Hiszpanie dostarczyli czujniki wiatru, a Niemcy zbudowali instrument HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), który ma mierzyć strumień ciepła z wnętrza Marsa. I to właśnie przy tym instrumencie pracowali Polacy. Polska firma Astronika na zlecenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej zaprojektowała i wykonała system napędowy próbnika HP3, który jest nazywany "Kretem".

- To wielkie wydarzenie dla Astroniki, ale też duży sukces krajowego przemysłu kosmicznego, bo po raz pierwszy w historii polska firma stworzyła kompletny mechanizm na misję kosmiczną. To także spory krok naprzód jeśli chodzi o badania kosmosu w ogóle, bo takie urządzenie po raz pierwszy w historii wbije się aż 5 metrów pod powierzchnię Marsa i dostarczy danych, które dadzą odpowiedź na wiele pytań dotyczących budowy tej planety - mówił przed startem sondy Bartosz Kędziora, prezes Astroniki. "Kret" pomoże w badaniach zmian w strukturze Marsa, jej temperatury i jądra, a także analizy składu geologicznego. 

Poza lądowaniem sondy na Marsie, w listopadzie odbędzie się jeszcze kilka "kosmicznych" wydarzeń z udziałem Polaków. Między innymi na orbitę polecą dwa satelity. Jeden z nich to ICEYE-X2, zaprojektowany przez fińską spółkę i zbudowany we współpracy z polską firmą Creotech Instruments.

Więcej o:
Komentarze (44)
Wielki sukces NASA. Na Marsie wylądowała sonda z polskim "Kretem" na pokładzie
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 18 razy 14

  "Na Marsie wylądowała sonda z polskim "Kretem" na pokładzie" - no i dopial swego Antoni pierwszym czlowiekiem ktory postawil stope na Marsie...

 • ochujek

  Oceniono 13 razy 9

  Gratulacje. Oby po weryfikacji wszystko okazało się w porządku.

 • staefun

  Oceniono 8 razy 8

  A propos kreta. Czy wiecie, ża nazwa MARS czytana od tyłu to...
  Przypadek? Nie sądzę.

 • hi2per

  Oceniono 9 razy 7

  Nasi górnicy będą "wungiel" kopać na Marsie?

 • onuce-precz

  Oceniono 15 razy 7

  a ruskie tez maja sukces. właśnie rozpoczęli kolejna rozpierduchę na świecie.

 • zetpaw

  Oceniono 8 razy 6

  Brawo PIS !
  Następny ma być głupek co w mierzeję wbijał słupek !

 • stefan4

  Oceniono 5 razy 3

  > Wielki sukces NASA. Na Marsie wylądowała sonda z polskim "Kretem" na pokładzie

  Jak to, miała na pokładzie polskiego kreta i wylądowała?! No, to naprawdę wielki sukces! Gratuluję, Naso!

 • cygnus_x1

  Oceniono 5 razy 3

  Śliczny tytuł. Sukcesem NASA jest wylądowanie sondy pomimo, że miała polskiego kreta zakamuflowanego na pokładzie. Widać kret zawiódł, CIA pokrzyżowała mu szyki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX