Ceny domów nigdy nie spadają? Niepokojące wyniki badania. "Ryzyko powstania bańki"

Już 64 proc. Polaków uważa, że ceny nieruchomości w Polsce w nadchodzącym okresie pójdą w górę. Dodatkowo, połowa z nas podziela pogląd, że ceny domów nigdy nie spadają. - To rodzi ryzyko powstania bańki spekulacyjnej - ostrzegają analitycy ING Banku Śląskiego.

Ceny nieruchomości mieszkaniowych rosną w coraz szybszym tempie. W 2017 było to ok. 3 proc. rok do roku (wyraźnie mniej niż w innych krajach regionu), zaś w pierwszym półroczu 2018 r. tempo to wzrosło do ok. 6 proc. rok do roku - wynika z badania "Finansowy Barometr ING", przygotowanego przez ekonomistów ING Banku Śląskiego. 

.. Finansowy Barometr ING; ING Bank Śląski

Co więcej, w górę idą także oczekiwania Polaków - aż 64 proc. z badanych (o 8 p. proc. więcej niż rok temu) przewiduje w nadchodzących 12 miesiącach kolejne wzrosty cen mieszkań. Ekonomiści ING Banku Śląskiego zwracają uwagę, że mogłoby to rodzić ryzyko powstania bańki spekulacyjnej, ale na razie, biorąc pod uwagę sprzedaż kredytów mieszkaniowych, nie należy się tego obawiać.

Ceny domów i mieszkań rosną, więc ludzie coraz częściej spodziewają się, że będzie też tak w przyszłości. Może ich to skłaniać do przyspieszania zakupów mieszkaniowych, zarówno na własny użytek, jak i w celach inwestycyjnych. To z kolei sprzyja dalszemu wzrostowi cen nieruchomości. Rodzi to ryzyko powstania bańki spekulacyjnej. Aby tak się stało potrzebny byłby jednak szybszy wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych

- piszą analitycy banku.

Ceny rosną pomimo, że popyt na domy i mieszkania jest już nieco niższy niż w poprzednich latach. W efekcie, w opinii ekonomistów ING Banku Śląskiego, nadchodzące kwartały powinny przynieść spowolnienie wzrostu cen.

Co ciekawe, pomimo mniejszego popytu na nieruchomości, rośnie sprzedaż kredytów mieszkaniowych. Nie ma w tym sprzeczności - po prostu widać, że mocno spadło zainteresowanie kupnem mieszkań bez wsparcia kredytu (m.in. w celach inwestycyjnych). Poza tym, skoro rosną ceny mieszkań, to być może część ich nabywców zaczyna się z konieczności wspierać finansowaniem bankowym.

.. Finansowy Barometr ING; ING Bank Śląski

Ceny mieszkań nigdy nie spadają?

Pewnym sygnałem alarmowym płynącym z badania ING Banku Śląskiego jest to, że coraz więcej Polaków jest zdania, iż ceny domów nigdy nie spadają. Tak uważa już 51 proc. badanych.

Przekonanie, że ceny nieruchomości nigdy nie spadają było jedną z pułapek poznawczych, które przyczyniły się do kryzysu finansowego w 2008 roku. To niepokojąca obserwacja, gdyż (mylne) przekonanie o stale rosnących cenach domów i mieszkań może podsycać złudzenie, że na inwestycji w nieruchomości nie można stracić

- powiedział Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego. W tym przypadku Pogorzelski również dodaje, że upowszechnienie się takiego poglądu sprzyja narastaniu bańki inwestycyjnej na rynku nieruchomości. - Aby tak się stało potrzebny byłby jednak szybszy wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych - uspokaja ekonomista.

Badanie 'Finansowy barometr ING'Badanie 'Finansowy barometr ING' .

Czytaj też: Mieszkania drogie jak dziesięć lat temu. Ale zarabiamy dużo więcej

Polacy późno wyprowadzają się od rodziców

Jak wynika z "Finansowego Barometru ING", Polacy - na tle przedstawicieli innych narodowości - stosunkowo późno wyprowadzają się z domu rodzinnego i kupują pierwsze mieszkanie.

'Finansowy Barometr ING''Finansowy Barometr ING' .

Co ciekawe, stosunkowo niewielu Polaków - na tle innych krajów - obawia się, że nie będą mogli sobie pozwolić na kupno mieszkania. Sporo osób w Polsce - w porównaniu z innymi uczestnikami badania - deklaruje z kolei, że po prostu nie chce kupować mieszkania.

'Finansowy Barometr ING''Finansowy Barometr ING' .

Więcej o: