Ambasada RP w Londynie namawia Polaków do wyrobienia paszportów. Chodzi o brexit

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami. Polska ambasada w Zjednoczonym Królestwie namawia Polaków, by jak najszybciej wyrabiali paszporty biometryczne. Potem mogą być problemy.

Brexit ma nastąpić do 29 marca 2019 roku. Na mieszkających na Wyspach obywateli UE nałoży to nowe obowiązki formalne, którymi dotychczas nie trzeba było się przejmować. Na początek, trzeba będzie zarejestrować udokumentowany pobyt w Home Office. Do tego będzie konieczne przedłożenie dokumentu tożsamości. Dla posiadaczy paszportów biometrycznych procedura będzie znacznie prostsza niż dla tych, którzy legitymują się tylko dowodem osobistym. 

Paszport biometryczny będzie można zeskanować przy pomocy aplikacji, natomiast dowód osobisty będzie musiał zostać przesłany pocztą tradycyjną, ponieważ ani dowód osobisty ani paszport tymczasowy nie posiadają cech biometrycznych. Dlatego też dla Państwa wygody sugerujemy złożenie wniosku paszportowego w najbliższym czasie

- stwierdza ambasada RP w Londynie w specjalnym komunikacie. 

Ambasada zachęca przy tym do składania wniosków i zapewnia, że posiada jeszcze wolne miejsca w grudniu, co ma pozwolić wnioskującym na uzyskanie paszportu w 6 tygodni od złożenia wniosku. Równocześnie ambasada  uprzedza, że po Nowym Roku mogą pojawić się większe problemy z uzyskaniem spotkania paszportowego. 

Alternatywną formą uzyskania paszportu dla mieszkających w Wlk. Brytanii Polaków, którzy chcą otrzymać ten dokument, jest przyjazd do Polski i złożenie wniosku w dowolnym oddziale paszportowym w kraju. Wymaga to jednak przynajmniej dwóch podróży - w celu złożenia wniosku, a następnie w w celu odebrania paszportu. 

Więcej o: