Wyłudzenia o wartości 55 mld euro. Polska na liście krajów dotkniętych podatkowym skandalem

Parlament Europejski wezwał do przeprowadzenia dochodzenia w związku z oszustwami podatkowymi cum-ex. Międzynarodowa afera, która doprowadziła do wyłudzeń o wartości 55 miliardów euro, miała obejmować także Polskę.

Na liście krajów, w których doszło do wyłudzeń deputowani wymienili Polskę. Europosłowie domagają się zmian w przepisach i wzmocnienia organów podatkowych w państwach członkowskich. 

Oszustwo podatkowe typu cum-ex wykryto w 2012 roku. Polegało ono na obrocie akcjami między krajowymi i zagranicznymi inwestorami w okolicach dniach wypłaty dywidendy. To powodowało, że otrzymywali oni nawet wielokrotny zwrot podatku, ponieważ fiskus nie potrafił ustalić, do kogo dokładnie należały dane akcje. 

Początkowo wydawało się, że finansowe konsekwencje wyłudzeń dotknęły tylko niemieckiego fiskusa. Jednak dziennikarze śledczy z europejskiego centrum "Correctiv", którzy ujawnili oszustwo, szacują, że straty poniosło więcej krajów, m.in. Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Czechy i Polska.

Europosłowie domagają się od Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego ustalenia, czy doszło do złamania prawa unijnego oraz krajowego. Chcą też, by ocenione zostały potencjalne zagrożenia dla rynków finansowych.

Więcej o: