Mieszkanie Plus to kompletna porażka. "Całkowicie nierealne oczekiwania"

Mieszkanie Plus, jeden z najważniejszych rządowych projektów, który miał przynieść przełom na rynku nieruchomości, jak na razie okazał się niewypałem - oceniają eksperci.

Mieszkanie Plus, rządowy projekt, dzięki któremu miały powstać tanie czynszówki, nie spełnia oczekiwań. Został skrytykowany przez ekspertów w raporcie, który trafił już do premiera Mateusza Morawieckiego - donosi "Rzeczpospolita".

Błędne założenia

Największym "grzechem pierworodnym" programu Mieszkanie Plus są "całkowicie nierealne oczekiwania". Projekt zakładał budowanie mieszkań w cenie 2,5 tys. zł za metr kwadratowy, gdy deweloperzy nie są w stanie zejść poniżej poziomu 3 tys. zł. 

Rząd zapewniał też, że czynsze będą utrzymane na poziomie kilku złotych w małych miastach i kilkunastu w większych. I to założenie okazało się nierealistyczne. Wysokość czynszu miała być uzależniona od tego, czy wynajmujący docelowo chce mieszkanie wykupić.

Kolejna zmiana koncepcji

Rząd zmienił podejście, kiedy okazało się, że ceny są nierealne. Postanowił, że opłaty za czynsz będą rynkowe, ale rząd dopłaci najuboższym. 

Błędne założenia i ciągłe zmiany sprawiają, że - według autorów raportu - pierwsze lata programu Mieszkanie+ "można uznać za stracone" - przekonują eksperci. 

Gdzie tysiące mieszkań?

Rząd zakładał, że w ramach programu zbuduje 100 tys. mieszkań. Do tej pory powstało jednak... 480. 

PFR Nieruchomości, który od stycznia tego roku odpowiada za realizację programu, zapewnia, że projekt przyspieszy. W pierwszym kwartale 2019 r. do użytku trafić mają kolejne 172 lokale w Gdyni i 215 w Wałbrzychu. W drugim kwartale planowane jest oddanie ponad 40 mieszkań w Kępicach. 400 projektów jest w analizie.

Pomimo tych niezbyt imponujących wyników PFR twierdzi, że "do końca 2019 roku planuje mieć w przygotowaniu około 100 tys. mieszkań na łączną kwotę ponad 30 mld zł."

Czytaj też: Mieszkanie Plus. Oto, gdzie w tym momencie już trwają inwestycje

Będzie kolejna nowelizacja

Na początku listopada ministerstwo inwestycji i rozwoju zapowiedziało nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli tzw. banku ziemi po program Mieszkanie Plus. Zmiany mają wprowadzić zachęty dla instytucji przekazujących tereny pod budowę lokali. Ma to ułatwić prowadzenie nowych inwestycji. 

Więcej o:
Komentarze (102)
Mieszkanie Plus "do remontu". Eksperci krytykują. "Całkowicie nierealne oczekiwania"
Zaloguj się
 • reden01

  Oceniono 50 razy 48

  A za Gierka prawie 300 tysięcy mieszkań rocznie?
  Da się?
  Da! Wystarczy nie kraść i brać łapówek, prawda Pani Szydlo?

 • 13sw

  Oceniono 40 razy 40

  Kłamliwa propaganda! Wszyscy Polacy oglądający TVP Info widzą przecież, że miliony ludzi dojeżdża do tysięcy Mieszkań+ milionem aut elektrycznych zbudowanych przez premiera Morawieckiego!

 • czechy11

  Oceniono 31 razy 31

  A ktoś wierzył w te brednie PiSowskich tłukow bez wykształcenia po wyższych szkołach pierdzenia w stołek w trybie zaocznym?

 • jakub13579

  Oceniono 21 razy 21

  Dziwi mnie, że kaczyński i pis z ich bolszewicką mentalnością nie wezmą przykładu z Edwarda Gierka, który jak by na to nie patrzyć zbudował miliony mieszkań, które Polacy wyśmiewali jako betonowe blokowiska, a w których do dzisiaj mieszkają miliony ludzi. kaczyński traktuje przecież Gierka z dużą atencją.

 • domatorka41

  Oceniono 21 razy 21

  Czego nie dotkną- wszystko spartaczą.

 • boo-boo

  Oceniono 20 razy 18

  Teraz czas sprawdzić kto na tym projekcie zarobił i skorzystał i ile kasy udało się z budżetu państwa wyprowadzić. Ja to już mam nawet w nosie propozycje opozycji odnośnie konkretnych projektów- zagłosuję na tego, który obieca postawienie tych pisobolszewików przed sądem karnym i zagwarantuje zakazanie im pełnienia funkcji publicznych przez następne dwie dekady.

 • barakuda62

  Oceniono 20 razy 18

  Pomimo tych niezbyt imponujących wyników PFR twierdzi, że "do końca 2019 roku planuje mieć w przygotowaniu około 100 tys. mieszkań
  ......................
  O! to jak nic potrzeba będzie na to ze 2 TIRy papieru!🤣

 • tilow3

  Oceniono 19 razy 17

  Mam znajomego pisowca - jakże on jest zachwycony pomysłami PiS, a to genialne 500+, czy mądre gospodarowanie, a to.... szansa dla młodych i świetny pomysł "mieszkanie+". Ba! pamiętam zachwyty na gazeta.pl jakichś dziennikarzy, że to naprawdę dobra i możliwa do realizacji inicjatywa, że szkoda iż ci z PO sami na to nie wpadli.... Tyle tylko, że jak zwykle w takich okolicznościach, musi zawinić czynnik ludzki. PiS to komuna w czystej postaci, a nie ma innej prawdy czy czegokolwiek jak tylko to, że wszędzie gdzie się buduje socjalizm, musi być bankructwo. Można udawać czy pudrować jak to czynią pisowcy, ale szans by coś zbudowali konstruktywnego na fundamencie bolszewickich pomysłów, po prostu nie ma! Wymieniony znajomy za komuny wychował się w rodzinie oficera ludowego wojska polskiego. Wszystkiego czego pragnął to miał, bo władza pozwalała żyć swoim. Teraz wydaje się jemu, że PiS wróci stare dobre.... że jego syn na pewno dostanie mieszkanie i nie będzie musiał brać bandyckiego kredytu frankowego jak on sam. Gdy pytam, nie chce się przyznać, ze tego kredytu udzielił mu sam Morawiecki, "bo złodzieje to tylko w PO". No to teraz doczeka mieszkania dla syna w ramach pisowskiego programu - na Kamczatce!

 • window_licker

  Oceniono 19 razy 17

  No jak to? Suweren nie chce mieszkać w błocie poniżej cmentarza za czynsz wyższy niż na rynku?

  A to niewdzięcznik!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX