Jest porozumienie! Donald Trump i Xi Jinping zawarli rozejm w wojnie handlowej

Stany Zjednoczone i Chiny wstępnie porozumiały się w sprawie wymiany handlowej. To ważny rok w kierunku złagodzenia napięcia między krajami. Donald Trump i Xi Jinping rozmawiali na ten temat podczas szczytu G20 w Buenos Aires.

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Chin Xi Jinping osiągnęli porozumienie, które umożliwia dalsze negocjacje na temat zrównoważenia wymiany handlowej pomiędzy USA a Chinami. To oznacza wstrzymanie ognia w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej.

Przywódcy spotkali się roboczym lunchu w trakcie odbywającego się w Argentynie szczytu G20. Rozmowy trwały aż dwie i pół godziny. Według relacji przedstawicieli Białego Domu, Trumpowi i Xi zależało na złagodzeniu napięcia. Biały Dom w komunikacie potwierdzającym porozumienie napisał, że było to "bardzo udane spotkanie".

Czytaj też: Światu zostało pięć lat do wojny? "Amerykanie nie oddadzą roli światowego lidera bez walki"

Stany Zjednoczone zgodziły się nie podnosić ceł na chińskie produkty o wartości 200 mld dolarów z 10 do 25 proc., co miało nastąpić od 1 stycznia przyszłego roku. Z drugiej strony, Chiny będą importować z USA duże ilości produktów rolnych, energetycznych i przemysłowych - po to, by zmniejszyć ogromny deficyt Stanów Zjednoczonych w handlu z Chinami - coś, co Donald Trump obiecywał zwalczać jeszcze w trakcie kampanii wyborczej. To, ile dokładnie tych produktów będą kupować Chiny, musi jeszcze zostać wypracowane.

Obaj przywódcy ustalili, że Waszyngton i Pekin podejmą natychmiastowe negocjacje na temat barier celnych, transferu technologii, własności intelektualnej a także przemysłu i rolnictwa. Negocjacje te mają zakończyć się w ciągu 90 dni. Zapowiedzieli też współdziałanie w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. "To było znakomite i produktywne spotkanie otwierające drogę do niezliczonych możliwości współpracy dla Chin i Stanów Zjednoczonych” - powiedział po spotkaniu prezydent Trump.

Poranna rozmowa Gazeta.pl z Michałem Kamińskim

Więcej o: