Jest porozumienie! Donald Trump i Xi Jinping zawarli rozejm w wojnie handlowej

Stany Zjednoczone i Chiny wstępnie porozumiały się w sprawie wymiany handlowej. To ważny rok w kierunku złagodzenia napięcia między krajami. Donald Trump i Xi Jinping rozmawiali na ten temat podczas szczytu G20 w Buenos Aires.

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Chin Xi Jinping osiągnęli porozumienie, które umożliwia dalsze negocjacje na temat zrównoważenia wymiany handlowej pomiędzy USA a Chinami. To oznacza wstrzymanie ognia w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej.

Przywódcy spotkali się roboczym lunchu w trakcie odbywającego się w Argentynie szczytu G20. Rozmowy trwały aż dwie i pół godziny. Według relacji przedstawicieli Białego Domu, Trumpowi i Xi zależało na złagodzeniu napięcia. Biały Dom w komunikacie potwierdzającym porozumienie napisał, że było to "bardzo udane spotkanie".

Czytaj też: Światu zostało pięć lat do wojny? "Amerykanie nie oddadzą roli światowego lidera bez walki"

Stany Zjednoczone zgodziły się nie podnosić ceł na chińskie produkty o wartości 200 mld dolarów z 10 do 25 proc., co miało nastąpić od 1 stycznia przyszłego roku. Z drugiej strony, Chiny będą importować z USA duże ilości produktów rolnych, energetycznych i przemysłowych - po to, by zmniejszyć ogromny deficyt Stanów Zjednoczonych w handlu z Chinami - coś, co Donald Trump obiecywał zwalczać jeszcze w trakcie kampanii wyborczej. To, ile dokładnie tych produktów będą kupować Chiny, musi jeszcze zostać wypracowane.

Obaj przywódcy ustalili, że Waszyngton i Pekin podejmą natychmiastowe negocjacje na temat barier celnych, transferu technologii, własności intelektualnej a także przemysłu i rolnictwa. Negocjacje te mają zakończyć się w ciągu 90 dni. Zapowiedzieli też współdziałanie w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. "To było znakomite i produktywne spotkanie otwierające drogę do niezliczonych możliwości współpracy dla Chin i Stanów Zjednoczonych” - powiedział po spotkaniu prezydent Trump.

Poranna rozmowa Gazeta.pl z Michałem Kamińskim

Więcej o:
Komentarze (64)
Jest porozumienie! Donald Trump i Xi Jinping zawarli rozejm w wojnie handlowej
Zaloguj się
 • farcry3

  Oceniono 17 razy 5

  Obie strony ponosiły za duże straty więc " wstrzymano wymianę ognia". Ale to nie koniec wojny, ta będzie trwała , gdyż to jest walka o dominację gospodarczą i o to, czy walutą światową będzie $ czy juan.

 • dwa_grosze

  Oceniono 6 razy 4

  Jakie znowu porozumienie?(sic!)
  Stany daly Chinom trzy miesiace na zaakceptowanue warunkow dotyczacych przyszlego handlu i natychmiastowe przystapienue do tychze rozmow. Jesli chinski komunistyczny rezim nie skorzysta z danej szansy, wejda w zycie zapowiedziane sankcje. I tyle w temacie.

 • rafiol

  Oceniono 3 razy 3

  Obie strony kupiły troche czasu na przegrupowanie sił. Chiny nie są gotowe na konfrontację z USA. Jeszcze nie.

 • mazzini890

  Oceniono 3 razy 3

  No to przydałoby się by eksperci Trumpa przygotowali nowy Plan Marshalla tym razem dla USA. Bez tego cła nic nie dadzą.

 • amuzc

  Oceniono 8 razy 2

  "To ważny rok w kierunku...spotkali się roboczym lunchu...".
  Dziennikarzyna pisze byle szybciej i byle jak.
  Takie są standardy w wybiórczej.

 • manstain21

  Oceniono 11 razy 1

  I tak sie wlasnie rozmawia z Chinami, nie mieli szansy wygrac wojny bo caly ich przemysl jest ciagle napedzany sprzedaza za granice, waluta im spadla , kupowanie surowcow bylo coraz drozsze.
  Brawo Trump, kolejna wygrana , tak jak zmuszenie wczesniej Meksyk i Kanady do renegocjacji umow handlowych (a tak sie zarzekali , ze ani przecinka nie zmienia)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX