Szczurek odpowiada komisji ds. VAT: Skandal. 250 mld zł to nonsens. Trybunał Stanu? "Chętnie"

- Z otwarta przyłbicą stanę przed komisją VAT, liczę na cywilizowaną rozmowę - mówi Mateusz Szczurek. Minister finansów w czasach koalicji PO-PSL nie otrzymał jeszcze wezwania przed sejmową komisję.

Według polityków PiS - za czasów rządów koalicji PO-PSL luka w podatku VAT wyniosła ponad 250 miliardów złotych. Mateusz Szczurek - były szef resortu finansów twierdzi, że ta kwota to nonsens. Tłumaczy, że za czasów jego pracy w resorcie nie było "żadnego przymykania oczu" w sprawie ściągalności podatków, a wysuwanie takich zarzutów jest skandaliczne. 

Obejrzyj cały wywiad:

Były minister finansów odniósł się także do słów Janusza Szewczaka, wiceszefa komisji finansów publicznych z PiS, który w rozmowie z "Super Expressem" stwierdził, że Szczurek powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

- Jeżeli będzie taka wola większości, chętnie stawię się przed Trybunałem Stanu i wyjaśnię jak było naprawdę - mówi Mateusz Szczurek.

Czytaj też: Morawiecki na wiecu chwali się VAT. Ekonomiści: 'Kłamstwa', 'Zapadłbym się pod ziemię'

Mateusz Szczurek skomentował także ostatnie zeznania Elżbiety Chojny-Duch, która przed komisją mówiła, że w resorcie finansów za jej czasów był zatrudniony tzw. superpracownik, który miał duży wpływ na legislację.

Czytaj też: Była minister z PO o VAT: Nie chodzi o to, żeby wpaść z siekierą jak Szyszko do puszczy

Minister finansów Mateusz Szczurek. Zdjęcie z 2014 roku. Minister finansów Mateusz Szczurek. Zdjęcie z 2014 roku.  BARTOSZ BOBKOWSKI

Mateusz Szczurek w latach 2013-2015 był ministrem finansów w rządzie PO-PSL. Dziś jest wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskiem. Pracuje także w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Więcej o:
Komentarze (164)
Szczurek odpowiada komisji ds. VAT: Skandal. 250 mld zł to nonsens. Trybunał Stanu? "Chętnie"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 61 razy 53

  Zastanawiająca jest postawa pani Duch. Skoro widziała takie wielkie nieprawidłowości w resorcie finansów, to z jakiego powodu milczała. Narażając nasze państwo na ewentualne straty finansowe.
  Dziś jest wyjątkowo "odważna".

 • fakduck

  Oceniono 39 razy 37

  Kwota dla ciemnego ludu, wyssana z brudnego palucha prezesa. Niech jeszcze napiszą ile za to można kiełbasy kupić, rydzolowi dać, premii dla rządu przydzielić...

 • justas32

  Oceniono 37 razy 35

  PiS się zastanawia gdzie jest te 250 mld zł - bo chcieliby je ukraść ...

 • vito60

  Oceniono 35 razy 31

  Przecież to oczywiste, że nie chodzi o jakieś konkretne procesy przeciwko konkretnym ludziom. Te oskarżenia to publicystyka. Trzy lata ścigają ,, złodziei z PO". Nie chodzi o to by złapać króliczka, ale by gonić go.

 • homo_lupus

  Oceniono 33 razy 31

  Szewczak... to ten geniusz finansowy od SKOK-ów?
  Mam nadzieję, ze w pierdlu napisze książkę"Jak zarobić na rozpieprzeniu 5 mld złotych". Zakładając, że sąd ustali stawkę dzienną w wysokości 10 zł, gość będzie miał do odsiadki jakieś 1 mln 400 tys. lat. Licząc zwolnienie warunkowe po odbyciu połowy kary to jakieś 700 tys. lat, do tego wyrok solidarnie podzielony z Biereckim, Dudą, Kaczyńskim, Sasinem... Każdy z nich posiedzi jakieś 140 tys. lat.

  Jestem za.

 • damtek

  Oceniono 29 razy 27

  Czekam z niecierpliwieniem na 10/XII kiedy będę zeznawał ws VAT. Wtedy to absurdalne zawiadomienie zostanie zdemaskowane jako czysto polityczne, i całe PiS-owskie kłamstwo VAT-owskie zostanie obnażone.

  Jest ono trzecim wielkim PiSowskim kłamstwem, po smoleńskim i Polsce w ruinie.
  J.V.Rostowski/twitter

 • agnrodis

  Oceniono 26 razy 26

  A kiedy Trybunal Stanu dla tych specjalistow od SKOKow????? Oni ciagle pracuja dla pPSu .......

 • damtek

  Oceniono 24 razy 24

  1. W archiwach Sejmu RP są wszystkie głosowania dot. tej ustawy!

  2. Zniesienie sankcji było zawarte w projekcie ustawy o VAT zostawiony nam w spadku przez Zytę Gilowską, Minister Finansów w rządzie JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO.

  3. Nie dziwi, że chcą ograniczyć Komisje do lat 2007-15!
  Vincent Rostowski/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX