Potężna obława na kalabryjską mafię. Aresztowania w czterech krajach

Policja w Niemczech, Włoszech, Holandii i Belgii uderzyła w struktury włoskiej mafii 'Ndrangheta. Są liczne aresztowania.  

Niemiecka policja przeszukała ponad 100 obiektów, w tym pizzerie i lodziarnie, głównie w Nadrenii Północnej-Westfalii i Bawarii. Jak podaje internetowe wydanie "Bilda", 90 osób zostało aresztowanych.

Kalabryjska 'Ndrangheta uchodzi za najgroźniejszą mafię świata. Zdominowała przemyt narkotyków do Europy i jest aktywna w Niemczech. To właśnie w niemieckim Duisburgu doszło w roku 2007 do serii morderstw w ramach mafijnych porachunków.

Tym razem policyjną obławą prowadzoną w kilku krajach kierowała Europejska Jednostka Współpracy Sądowej (Eurojust). Nie podała na razie, gdzie dokładnie przeprowadzono akcję i ile osób zostało aresztowanych. Jak poinformowała włoska agencja prasowa Ansa, do obławy miało dojść nawet w Ameryce Południowej.

Miliardowe obroty

'Ndrangheta należy do najpotężniejszych mafii świata i od dawna już działa poza granicami Włoch. Pochodzi z regionu Kalabrii na południu kraju. Organizacja ta zdominowała międzynarodowy handel narkotykami, ale zarabia też na handlu bronią, praniu pieniędzy i korupcji. Eksperci szacują, że 'Ndrangheta rocznie obraca sumą 50-100 mld euro.

Według amerykańskiej FBI kalabryjska mafia skupia ok. 6 tys. członków w 160 klanach.

Jej nazwa wywodzi się z greckiego i oznacza "odwagę" i "wierność". Klan 'Ndrangheta powstał najprawdopodobniej około roku 1860, kiedy grupa Sycylijczyków została wygnana z wyspy przez włoski rząd.

Cios w Cosa Nostra

We wtorek 4 grudnia włoska policja uderzyła w sycylijską organizację przestępczą Cosa Nostra. Udało się rozbić jej siatkę przywódców. Podczas obławy aresztowano 46 mafiosów, wśród nich czołowego bossa Settimino Mineo - poinformowała włoska policja. Zostaną oskarżeni m.in. o nielegalne posiadanie broni, szantaż, podpalenia i brutalne ataki.

(dpa,rtr/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed