Polacy boją się podwyżek cen prądu. Zwolennicy rządu mniej. Najnowszy sondaż

Podwyżki cen prądu, które niemal na pewno obejmą w przyszłym roku odbiorców indywidualnych, budzą niepokój wśród Polaków. Co ciekawe, stopień zaniepokojenia ma wyraźny związek z poglądami politycznymi.
Zobacz wideo

45 proc. ankietowanych obawia się podwyżek cen energii, "zdecydowanie obawia się" 31 proc. badanych - informuje "Rzeczpospolita".

Wyniki analizy przeprowadzonej na zlecenie gazety przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, są o wiele bardziej zaskakujące, kiedy weźmiemy pod uwagę polityczne sympatie ankietowanych.

Podwyżki najwięcej obaw budzą bowiem u wyborców SLD - 96. proc. Wśród zwolenników PO wyższe rachunki za prąd budzą obawy u 86 proc. osób, PSL-u - 82 proc., Nowoczesnej - 73 proc. Wśród wyborców PiS-u obawy są mniejsze, ale również wyraźne - w tym wypadku chodzi o 59 proc. respondentów. 

Według sondażu dla "Rzeczpospolitej", podwyżek cen energii zdecydowanie obawia się 45 proc. respondentów. Raczej obawia się ich 31 proc.

Zdecydowanie obaw przed podwyżkami nie wyraża 4 proc. uczestników badania, a 17 proc. raczej się ich nie obawia.

Firmy energetyczne chcą 30 proc. więcej

O tym, jaka będzie skala podwyżek cen prądu, zdecyduje Urząd Regulacji Energetyki. Akceptuje on bowiem taryfy dla odbiorców indywidualnych. Jak informował w połowie listopada serwis PAP Biznes, do Urzędu Regulacji Energetyki trafiły wnioski od czterech największych sprzedawców. PGE, Energa, Tauron i Enea chcą podwyżek o ponad 30 procent. 

URE decyzje podejmie w połowie grudnia. 

Dwa miliardy złotych na rekompensaty

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, na COP24 w Katowicach stwierdził, że ustawa o rekompensatach cen prądu dla gospodarstw domowych powinna być przygotowana w tym tygodniu. W przyszłym na trafić do Sejmu. Refundacje będą kosztowały państwo dwa miliardy złotych.

***

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o: