Nowy rozkład PKP od 9 grudnia. Podwyżek cen na razie nie ma, wśród nowości Wspólny Bilet

Nowy rozkład pociągów PKP będzie obowiązywał od 9 grudnia. Pomimo rosnących cen energii, na razie nie będzie droższych biletów. Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej oferty Wspólnego Biletu.

Od 9 grudnia będzie obowiązywać nowy rozkład jazdy na kolei. To jedna z regularnych modyfikacji rozkładu kursowania pociągów. Następna zmiana czeka pasażerów 9 marca 2019 roku.

W tym roku pasażerów, oprócz tego, jak będą kursować pociągi interesuje kwestia cen biletów - zależą w dużej mierze od cen energii elektrycznej, a te rosną jak na drożdżach. Koleje Mazowieckie już sygnalizowały, że być może będą konieczne podwyżki. 

Ceny biletów po 9 grudnia 2018

Na razie żaden z przewoźników nie zapowiada podwyżek cen biletów. Pasażerowie mogą nawet liczyć, że na niektórych trasach i przy odpowiednim sposobie kupowania biletów będzie można podróżować taniej. Od 9 grudnia ma bowiem pojawić się w ofercie dawno zapowiadany Wspólny Bilet, co potwierdził nam rzecznik PKP SA Michał Stilger. Chodzi o ofertę, w której pasażer może kupić jeden bilet na dowolne połączenie przesiadkowe i wraz ze wzrostem odległości płaci niższą cenę za kilometr.

Wspólny bilet ma się opłacać na długich trasach. Może się zdarzyć, że na krótkim odcinku oferta danego regionalnego przewoźnika będzie korzystniejsza

- zastrzegł przy tym Michał Stilger. 

Pasażerowie korzystający ze Wspólnego Biletu będą mogli liczyć nie tylko na większą wygodę, ale także na niższe ceny niż te ze standardowego cennika (z zastrzeżeniem dotyczącym krótkich tras). PKP obiecuje, że szczegóły poznamy wkrótce. 

Równocześnie od 9 grudnia na pewno nie należy się spodziewać podwyżek np. w PKP Intercity. Biuro Prasowe zapewniło nas, że podwyżki nie są planowane w najbliższym czasie. W dłuższym okresie nie można jednak wykluczyć modyfikacji cen, co ma związek z cenami energii. 

PKP Intercity uważnie obserwuje kształtowanie się ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii. Od lipca nastąpił znaczący jej wzrost. Prowadząc te obserwacje Spółka jednocześnie wykonuje szereg analiz i symulacji możliwych do poniesienia kosztów zużywanej energii elektrycznej. Spółka skupia się obecnie na osiągnięciu jak najlepszej ceny energii gwarantującej ograniczenie ryzyka związanego ze zamianami cen w roku następnym. W oparciu o analizy i symulacje PKP Intercity będzie podejmowało decyzje uwzględniające zarówno potrzeby Spółki oraz przede wszystkim pasażerów

- stwierdza Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka prasowa PKP Intercity.

Zobacz wideo
Więcej o: