Koniec ery Angeli Merkel. Jest nowa szefowa partii CDU. To Annegret Kramp-Karrenbauer

Annegret Kramp-Karrenbauer została nową przewodniczącą Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Partii przez ostatnich 18 lat szefowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Zobacz wideo

O stanowisko szefa CDU podczas zjazdu 1001 delegatów w Hamburgu walczyli Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz oraz Jens Spahn. Do rozstrzygnięcia głosowania potrzeba było dwóch tur.

W pierwszej turze Kramp-Karrenbauer otrzymała 450 głosów, Merz 392, a Spahn 157. W drugiej turze zmierzyli się więc Kramp-Karrenbauer i Merz. Kramp-Karrenbauer wygrała 35 głosami - 517 do 482.

Angela Merkel szefowała Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej przez 18 lat. Teraz nie stanęła już do wyścigu o kolejne lata na czele CDU. Merkel pozostaje kanclerzem Niemiec, ale wyłącznie do końca obecnej kadencji, czyli do jesieni 2021 r. Już wcześniej zapowiedziała, że po 2021 r. nie będzie starać się o żadne polityczne funkcje.

Annegret Kramp-Karrenbauer od 2011 do końca lutego 2018 r. była premierem landu Saara (jednego z najmniejszych landów w Niemczech). W ostatnich miesiącach pełniła z kolei funkcję sekretarza generalnego CDU. Kramp-Karrenbauer nie ma liberalnych poglądów - głosowała m.in. przeciw legalizacji małżeństw homoseksualnych, ale wspierała projekt kanclerz Angeli Merkel, który miał na celu ułatwienie kobietom łączenie macierzyństwa z pracą zawodową.

Więcej o: