Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Będzie połączenie "Night Jet"

W niedzielę wejdzie w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Pojawią się nowe połączenia, niektóre zostaną wzmocnione przez dodatkowe pociągi. Nadal na wielu szlakach prowadzone będą prace remontowe, co oznacza utrudnienia w kursowaniu pociągów.
Zobacz wideo

12 pociągów ze stolicy do Krakowa

Największy dalekobieżny przewoźnik PKP Intercity zapowiada, że na najbardziej uczęszczanych trasach pojawi się więcej pociągów. Dotyczy to relacji z Warszawy do Krakowa, Trójmiasta i Wrocławia. Z Warszawy do Krakowa w ciągu jednego dnia pojedzie 12 pociągów, a nie jak obecnie - 9. Ze stolicy do Trójmiasta pojedzie 14 składów. Teraz jeździ 12. Liczba połączeń zwiększy się także na trasie Warszawa - Poznań.

Na kilku trasach pojawi się nowy tabor. Chodzi między innymi o relacje Szczecin - Białystok przez Trójmiasto i Olsztyn. Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity przyznał, że wagony, które teraz wożą pasażerów są wysłużone. Dlatego od nowego rozkładu będą cyklicznie wprowadzone nowe składy.

Połączenie Night Jet

Prezes PKP Intercity zapowiedział też nowe, międzynarodowe połączenie o nazwie Night Jet. Połączy ono Wiedeń, Budapeszt i Berlin. Część trasy będzie przebiegać przez terytorium Polski i Czech. Trasy niektórych, krajowych pociągów zostaną wydłużone. Chodzi między innymi o dwa pociągi - "Słowacki" i "Karkonosze", których trasy zostaną wydłużone do Szklarskiej Poręby. Pojawią się również dodatkowe połączenia w czasie ferii zimowych i letnich wakacji.

Remonty i utrudnienia

Od kilku lat prowadzone są remonty na kilku ważnych szlakach kolejowych. Jak mówi Mirosław Skubiszyński z Polskich Linii Kolejowych, pasażerowie nadal będą musieli się liczyć z utrudnieniami na tych odcinkach. Chodzi o trasy z Warszawy do Białegostoku, Lublina i Poznania. Prace remontowe będą też prowadzone na odcinku z Krakowa do Zakopanego. Jednak w czasie ferii i wakacji ruch na tej trasie zostanie czasowo przywrócony.

Lokalne utrudnienia dotyczą między innymi największego samorządowego przewoźnika - Kolei Mazowieckich. Remont linii radomskiej i lubelskiej spowodował konieczność ograniczenia liczby kursujących pociągów, wytyczenia objazdów, a także organizacji zastępczej komunikacji autobusowej.

Nowe trasy krajowe

Wiceprezes spółki Dariusz Grajda zapowiada jednak, że przewoźnik planuje otwarcie nowych tras. Nowy, popołudniowy pociąg zacznie kursować między Warszawą a Skierniewicami. Dodatkowe składy będą też kursować na trasie z Warszawy do Łukowa i Łowicza oraz ze stolicy do Wyszkowa.
Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał przez rok, jednak z powodu remontów i prac modernizacyjnych, co kilka miesięcy będą wprowadzane korekty do rozkładu. Pełna wersja rozkładu jest dostępna na stronach internetowych przewoźników, na portalu pasażera PKP Polskich Linii Kolejowych oraz na dworcach.

Więcej o: