W tym miesiącu zakaz handlu obowiązuje tylko w niedzielę 9 grudnia. Zakupy w dyskontach, supermarketach i innych sklepach wielkopowierzchniowych zrobimy natomiast w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia. Ostatnia niedziela grudnia będzie także handlowa.
Niedziele z zakazem handlu gazeta.pl
Dlaczego grudzień różni się od pozostałych miesięcy? W artykule 7 ustawy czytamy, że zakaz handlu nie obowiązuje w "kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia". W tym roku tymi dniami będzie właśnie 16 i 23 grudnia, z czego z pewnością ucieszą się wszystkie osoby, które świąteczne zakupy odkładają na ostatnią chwilę.
Zakaz handlu fot. DM
W 2018 roku zakazem handlu objęte były 23 spośród 52 niedziel. W przyszłym roku zakaz będzie obowiązywał przez 37 niedziel. W tym roku ograniczenia nie obowiązywały bowiem w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od stycznia sklepy będą mogły swobodnie handlować tylko w ostatnią niedzielę miesiąca oprócz wyjątków przed Wielkanocą (jedna niedziela) i przed Bożym Narodzeniem (dwie niedziele).
Pod koniec listopada do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Nie wiadomo jednak, czy zmiany uda się szybko wprowadzić, bo marszałek Sejmu Marek Kuchciński chce, aby przed ich uchwaleniem dokonano oceny skutków regulacji.
Jeśli jednak przepisy wejdą w życie sklepy mające status placówki pocztowej będą musiały być zamknięte. Pracować będą mogły tylko te punkty, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych.
Czytaj też: PiS zaostrza zakaz handlu. ZPP: Niedopuszczalna praktyka, powodująca psucie prawa
Nowelizacja precyzuje też kto może pomóc właścicielowi sklepu w prowadzeniu działalności w niedzielę. W myśl przepisów przedsiębiorca "może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma". Jednocześnie osoby te nie mogą być pracownikami przedsiębiorcy.
Czytaj też: Zakaz handlu w niedziele. Sklepy przestaną udawać poczty. Znamy projekt nowelizacji ustawy
W uzasadnieniu do nowelizacji podano, że część zmian ma na celu uszczegółowienie i doprecyzowanie przepisów w taki sposób, aby te nie budziły zgłaszanych wątpliwości interpretacyjnych i tym samym służyły lepszemu stosowaniu ustawy w praktyce.