Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy od przyszłego roku? Ustawa PSL w Sejmie

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt ustawy ustanawiającej nowe dni wolne od pracy. W 2019 roku może ich być zatem jeszcze więcej.
Zobacz wideo

Ustawę złożyli do Sejmu 5 grudnia posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów. Chcą, by od stycznia 2019 roku dniami wolnymi od pracy były dodatkowo Wigilia i Wielki Piątek. 

Według wnioskodawców w Wigilię 24 proc. badanych przez portal Praca.pl i tak wychodzi z pracy wcześniej. Z kolei święto związane z Triduum Paschalnym miałoby być "jednym z najważniejszych w Polsce".  

Czytaj też: 12 listopada dniem wolnym od pracy. Ekspert: "Zapłacimy za to miliard złotych". Stać nas?

Mieczysław Kasprzak, poseł PSL odpowiedzialny za projekt, przyznał, że jego koszty ekonomiczne są trudne do wyliczenia. Stwierdził jednak, że w wyjątkowe świąteczne dni wydajność w polskich firmach i tak spada, gdyż pracownicy albo decydują się na urlopy, albo załatwiają tylko najpilniejsze sprawy i idą do domu. Wprowadzenie nowych świąt byłoby więc unormowaniem prawnym istniejącego obyczaju. 

Ważniejsza jest dbałość o wspólnotę rodzinną.

- stwierdził podczas konferencji prasowej. 

Temat wraca

Interpelację do premiera o ustanowienie Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy złożył były wiceminister zdrowia, a obecnie poseł Platformy Obywatelskiej, prof. Marian Zembala już w lutym tego roku. 

PSL w 2016 roku złożył projekt, zgodnie z którym w Wigilię i Wielki Piątek mielibyśmy pracować cztery godziny. Wtedy ludowcy koszt projektu szacowali na 300 mln zł. Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL, twierdził, że cena za "połączenie życia zawodowego z życiem rodzinnym" nie jest duża. 

Kolejne posiedzenie Sejmu w tym roku rozpoczyna się w najbliższą środę 12 grudnia i potrwa do piątku 14 grudnia. Nawet jeśli projekt PSL zyskałby poparcie koalicji rządowej wolne mielibyśmy dopiero w Wigilię 2019 roku. 

W 2018 roku dni ustawowo wolnych od pracy było 14, przy czym ostatnie, związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości, wprowadzono kilka dni przed terminem. 

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o: