Polska flaga na Marsie. Niezwykłe zdjęcia NASA

NASA opublikowała zdjęcia przesłane przez bezzałogową sondę InSight. Na niektórych z nich widać polską flagę, umieszczoną na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika.
Zobacz wideo

Polska flaga znajduje się pośród kilku innych umieszczonych na tabliczce, m.in. Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec czy Japonii. Jak informuje NASA, zdjęcia zostały wykonane 9 grudnia.

.. NASA

Skąd polska flaga na lądowniku? Otóż w misji NASA InSight wykorzystywany jest polski komponent - mechanizm napędowy do urządzenia "Kret HP3". Został on zaprojektowany i wykonany m.in. przez inżynierów z polskiej firmy Astronika. "Kret HP3" jest penetratorem gruntu, który wbije się na 5 metrów w głąb Marsa. Jeszcze nikt nigdy nie wbił się tak głęboko pod marsjańską powierzchnię.

- To wielkie wydarzenie dla Astroniki, ale też duży sukces krajowego przemysłu kosmicznego, bo po raz pierwszy w historii polska firma stworzyła kompletny mechanizm na misję kosmiczną - mówił przed startem sondy Bartosz Kędziora, prezes Astroniki.

Misja NASA InSight z "Kretem" na pokładzie wylądowała na Marsie 26 listopada br., po ponad półrocznym locie, w trakcie którego przebyła ok. 483 miliony kilometrów. Sonda wystartowała z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii 5 maja br. (w przestrzeń kosmiczną wyniosła ją rakieta Atlas V-401, największa rakieta międzyplanetarna). 

NASA InSight pierwsza misja, podczas której będą prowadzone badania wnętrza Czerwonej Planety. Ma potrwać około dwóch lat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to polski mechanizm zacznie pracę w styczniu 2019 roku. 

Szef "polskiej NASA": Polska za 20 lat będzie potęgą w kosmosie

Więcej o: