Brexit. Merkel po spotkaniu z May: Nie ma mowy o zmianie umowy. Głos zabrał też Donald Tusk

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po spotkaniu z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, że nie widzi możliwości otwarcia dyskusji nad zmianą porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. May spotkała się też z Donaldem Tuskiem.
Zobacz wideo

Rozmowa odbyła się w Berlinie na prośbę strony brytyjskiej. 

Rzecznik brytyjskiej premier określił spotkanie jako "pozytywne" i dodał, że szefowe rządów zgodziły się, aby pozostać w ścisłym kontakcie. 

Z May spotkał się dziś również przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który  po jego zakończeniu napisał na Twitterze, że odbył długą i szczerą rozmowę z brytyjską premier. "Jasne, że Unia Europejska chce pomóc. Pytanie brzmi: jak?" - napisał Donald Tusk.

Wczoraj premier Theresa May poinformowała, że jej rząd odwołał planowane na dziś głosowanie nad projektem umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Zapowiedziała próbę dalszych dyskusji na ten temat ze Wspólnotą. 

Będzie drugie referendum? 

Tymczasem, jak pisał rano serwis ''Deutsche Welle'', w Wielkiej Brytanii wciąż mówi się z kolei o drugim referendum ws. brexitu. Wspomina się też o możliwości "exit from brexit", czyli wycofaniu się brytyjskiego rządu z planów opuszczenia wspólnoty. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł wczoraj, że Londyn mógłby bez problemu odwołać brexit, bez zgody innych krajów wspólnoty. Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia jednak, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę

Więcej o: