Duży bank zmienia nazwę. Koniec z "BGŻ BNP Paribas"

Akcjonariusze BGŻ BNP Paribas podczas wtorkowego Walnego Zgromadzenia jednogłośnie zdecydowali o zmianie nazwie banku - poprzez wyrzucenie cząstki "BGŻ".
Zobacz wideo

Pełna nazwa banku, zapisana w statucie, zmienia się z "Bank BGŻ BNP Paribas Spółka Akcyjna" na "BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna". Innymi słowy - z najpowszechniej używanej nazwy "BGŻ BNP Paribas" wypadnie człon "BGŻ", zostanie samo "BNP Paribas".

.. .

Skąd pomysł zmiany nazwy banku?

Decyzja jest wynikiem przeprowadzonych badań zarówno jakościowych, jak i ilościowych na obecnych i potencjalnych klientach. Proces ten wymaga uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz stosownych zmian w statucie Banku

- tłumaczyło nam biuro prasowe banku w zeszłym miesiącu, gdy dopiero zapowiadaliśmy głosowanie na Walnym Zgromadzeniu.

Bardzo możliwe, że po prostu nazwa "BGŻ BNP Paribas" jest zbyt długa i skomplikowana. A że bank należy do globalnej grupy BNP Paribas, to siłą rzeczy i w Polsce właśnie ta nazwa powinna być wybijana na pierwszy plan.

Nie będzie zmian dla klientów

Bank zapewnia, że zmiana nazwy banku w żaden sposób nie wpłynie na obsługę klientów. Nie będą potrzebne żadne aneksy umów, nie będzie wielkiej akcji wymiany kart płatniczych (te będą wymieniane zgodnie z dotychczasowym terminem ważności).

Koniec "BGŻ"

Bank Gospodarki Żywnościowej (potem po prostu BGŻ) powstał w 1975 r., a od 1994 r. był spółką akcyjną. Początkowo należał do Skarbu Państwa, a od 2004 r. stopniowo coraz mocniej do akcjonariatu banku wchodził holenderski Rabobank, aż w 2008 r. uzyskał ponad 50 proc. głosów na Walnych Zgromadzeniach.

Przez lata BGŻ dobrze radził sobie samodzielnie na rynku bankowym. Choć ofertę miał uniwersalną, to mocno koncentrował się na obsłudze sektora agro.

W 2014 r. kontrolę nad bankiem przejęła francuska grupa BNP Paribas, również obecna już na polskim rynku od kilku lat. Pod nazwą BGŻ BNP Paribas bank działa od 2015 r.

Jeden z największych banków w Polsce

31 października BGŻ BNP Paribas przejął wydzieloną część Raiffeisen Banku. Na razie nie przeprowadzono jeszcze fuzji operacyjnej, czyli integracji systemów informatycznych obu banków. To ma odbyć się za około rok. Łączne aktywa BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Banku to ponad 110 mld zł. To czyni bank BGŻ BNP Paribas szóstym największym w Polsce, po PKO BP, Pekao, Santander Banku Polska, mBanku i ING Banku Śląskim. 

Więcej o: