Emisje CO2 rosną. Polska na głowę mieszkańca emituje więcej niż Chiny, choć mniej niż Niemcy

Polska zajmuje 21. miejsce na światowej liście największych emitentów CO2. W Porównaniu do Chin, nasze emisje to pikuś, emitujemy też mniej niż Niemcy czy Francja. Problem w tym, że emisje CO2 rosną zamiast spadać i odwrócenie tego trendu będzie trudne.

Dwutlenek węgla to główny gaz odpowiadający za zmiany klimatu i efekt cieplarniany. Światowe emisje CO2 przyspieszają z powodu wykorzystania węgla, ropy i gazu. Alarmujące dane przyniósł ubiegły rok, kiedy emisje ze spalania paliw kopalnych wzrosły o 1,7 proc. Okazuje się, że to nie był wyjątek. W tym roku tempo jeszcze bardziej przyspieszy, do ok. 2 proc. - wskazuje raport "Global Carbon Budget 2017". Przygotowany przez 76 naukowców z 57 instytucji raport obrazuje emisje ze spalania paliw kopalnych oraz produkcji cementu.

Ile Polska wyemitowała CO2?

Emisje CO2 napędza wzrost zużycia węgla, ruch samochodowy, przewozy towarowe, lotnictwo, żegluga. W 2018 roku, głównie za sprawą wzrostu konsumpcji w Indiach i Chinach wzrośnie zużycie węgla. Popyt na gaz i ropę nie słabnie w całej dekadzie. Produkcja energii z paliw kopalnych odpowiada za ok. 70 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych.

Globalne emisje CO2 w 2017 roku wyniosły ponad 36 mld ton, a dokładnie 36,153 mld ton CO? - podsumowuje raport. Przyglądając się podziałowi terytorialnemu widzimy, że Polska wyemitowała 326,6 mln ton, co stanowi w skali świata 0,9 proc. CO2. Zajmujemy tym samym 21. miejsce. Dla porównania udział Chin, które mają miejsce pierwsze, wynosi 27 proc., USA - 15 proc., a Indii - 7 proc.

Zupełnie inny obraz wyłania się, jeśli uwzględnimy emisje CO2 przypadające na głowę jednego mieszkańca. Rekordzistami są tu państwa Zatoki Perskiej. Pierwsze miejsce zajmuje Katar z wynikiem 49 ton CO2 na osobę.

Emisje CO2Emisje CO2 WysokieNapiecie.pl

Polska zajmuje 38. miejsce. W ubiegłym roku emisje CO2 w przeliczeniu na jednego Polaka wyniosły 8,6 t. Średnia unijna wynosi 7 ton. Na unijnej mapie wyższy wynik mają: Luksemburg, Estonia, Czechy, Niemcy, Holandia i Belgia.

Unia na tle świata

Unijne emisje CO2 stanowią 10 proc. globalnych. Wydaje się mało, ale jednocześnie daje to UE trzecie miejsce na świecie. W 2018 r prognozowane są niewielkie spadki o -0,7 proc.  (prognozy wahają się od -2,6 do 1,3 proc.). To znacznie poniżej spadku o -2 proc. rocznie utrzymującego się w ciągu dekady do 2014 r.

Politycy lubią porównywać Polskę z Niemcami i przypominać o Chinach. Jak to możliwe że Polska emituje więcej CO2? Jacy są najwięksi emitenci CO2? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

WysokieNapiecie.plWysokieNapiecie.pl WN

WysokieNapiecie.pl

Więcej o:
Komentarze (22)
Emisje CO2 rosną. Jak wypada Polska? Trend mamy negatywny, jego odwrócenie będzie trudne
Zaloguj się
 • Czesław Rosomak

  Oceniono 6 razy 4

  My będziemy się zarzynać w imię odwracania trendów klimatycznych, chociaż odpowiadamy za mniej niż 1% emisji CO2, a tymczasem Chiny planują zwiększenie emisji "gazów cieplarnianych" do co najmniej 2030 roku.

 • aktyntasza

  Oceniono 1 raz 1

  Ja mam nie emitować CO2 i mam być ekologiczny a koło mnie za płotem stoi kopalnia wypuszcza jakieś czarne gazy i duszące dymy przeważnie nocą. Niestety ja nie będę ekologiczny skoro wokół mnie najwięksi truciciele, kopalnia, ciepłownia i kawałek dalej elektrownia TRUJĄ

 • grammmatik

  0

  Trend negatywny? Przecież co roku jest lepiej, przynajmniej jesli chodzi o cementownie - emisje CO2, zmniejsza się zużycie energii itd. A opórcz tego spalanie paliw alternatywnych. Naprawdę duzo się robi w tym temacie.

 • caesar_pl

  0

  Niemcy emituja liczac na glowe 10% wiecej CO2 niz Polska a maja Produkt Narodowy Brutto na osobe 3 razy wyzszy.

 • mc_ras

  Oceniono 2 razy 0

  Dopuszczanie do dyskusji o zmianach klimatu osób negujących zachodzące zmiany, jak i wyłączny wpływ na nie człowieka, jest jak wygłaszanie przez płaskoziemca referatu na konferencji NASA. Jak ktoś tego nie rozumie, to proszę zajrzeć na stronę naukaoklimacie prowadzonej przez autora powyższej myśli.

 • zigzaur

  0

  W Polsce, zwłaszcza w centrach miast, jest od grzmota pizzerii z piecami opalanymi drewnem. Przynajmniej tak się reklamują.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 4 razy 0

  >Dwutlenek węgla to główny gaz odpowiadający za zmiany klimatu i efekt cieplarniany.

  Popieram efekt cieplarniany.
  Z powodu braku śniegu i mrozu Polska dużo oszczędza.

 • w11mil

  Oceniono 2 razy 0

  Panie Redaktorze, główny gaz odpowiadający za efekt cieplarniany to tlenek wodoru.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX