CBOS: Afera KNF podważyła zaufanie Polaków do Komisji i NBP

Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS sprawdziło w jaki sposób Polacy postrzegają Komisję Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski, a także parlament i prezydenta. Nie ulega wątpliwości, że afera KNF uderzyła w wizerunek instytucji związanych z finansami.
Zobacz wideo

CBOS publikuje najnowsze badania dotyczące oceny działalności parlamentu, prezydenta, NBP i KNF. 

W wynikach widać wyraźny spadek zaufania zarówno do Komisji jak i Banku. Pogorszenie notowań - w mniejszym stopniu - dotyczy również prezydenta i parlamentu. 

Afera KNF zbiera żniwo

Jak czytamy w raporcie notowania Komisji Nadzoru Finansowego są znacznie gorsze od poprzednich. Znacząco zwiększyła się liczba osób oceniających działania KNF negatywnie. W 2016 roku było to 19 proc., w tym roku aż 41. Pozytywnie działania komisji ocenia 19 proc. osób, dwa lata temu było to 26 proc. 

Afera wokół Komisji Nadzoru Finansowego nie tylko podważyła zaufanie Polaków do tej instytucji - funkcjonowanie KNF oceniane jest teraz dwukrotnie częściej źle niż dobrze 

- czytamy w raporcie udostępnionym naszej redakcji. 

CBOS zbadał jak związek pomiędzy oceną Komisji a sympatiami politycznymi. 34 proc. sympatyków PiS KNF ocenia dobrze, źle 27 proc. Wyborcy PO mają bardziej zdecydowany pogląd w kwestii KNF - 64 proc. ocenia komisję źle, 10 proc. dobrze. Na uwagę zasługuje duży odsetek osób, które pytane o ocenę komisji odpowiadają "trudno powiedzieć". W przypadku wyborców PiS to aż 39 proc. 

Notowania NBP najgorsze od 2014

CBOS informuje też jak Polacy oceniają Narodowy Bank Polski. I w tym wypadku spadek jest wyraźny. 

Obecnie ponad dwie piąte badanych (42 proc., od września spadek o 13 punktów procentowych) pozytywnie ocenia działalność tej instytucji, a dwukrotnie mniejsza grupa (21 proc.  wzrost o 14 punktów) wyraża o niej negatywną opinię. Ostatni raz podobne pogorszenie zarejestrowaliśmy w lipcu 2014 roku, co było spowodowane publikacją pierwszych nagrań z tzw. afery podsłuchowej, na których zarejestrowana była rozmowa ówczesnego prezesa NBP. Tym razem pogorszenie notowań jest prawdopodobnie związane z tzw. aferą KNF - czytamy w raporcie. 

[Afera KNF -red.] także wpłynęła na postrzeganie NBP, którego działalność jest wprawdzie nadal odbierana na ogół pozytywnie, niemniej w opinii respondentów wypada zauważalnie gorzej niż jeszcze trzy miesiące temu.

I w tym wypadku sympatie polityczne mają istotny wpływ na ocenę. 55 proc. wyborców PiS ocenia NBP dobrze, źle 11 proc. Wśród wyborców PO dobre oceny wystawiło Bankowi 32 proc. badanych, złe 35 proc. 

Notowania prezydenta spadły

W analizie CBOS znajduje się też ocena prezydenta. Notowania głowy państwa i są obecnie najsłabsze od około półtora roku, ale nie pogorszyły się w znaczący sposób. Pozytywnie prezydenturę Andrzeja Dudy ocenia 57 proc. badanych, od listopada spadek wyniósł  3 punkty procentowe. Niezadowoleni z prezydentury to 32 proc. badanych, wzrost o 2 punkty).

Prezydent może liczyć na olbrzymią sympatię wyborców PiS - dobrze ocenia go aż 93 proc. z tej grupy, źle zaledwie 2 proc. 

Czytaj też: Pieniądze Polaków są bezpieczne, ale KNF ma problem. NIK: Banki nadzorują historycy i politolodzy

Prezydent może pochwalić się dość dobrymi notowaniami wśród wyborców PSL. 58 proc. badanych z tej grupy ocenia go dobrze, źle 38 proc. 

Parlament na minusie

Grudniowe notowania parlamentu są trochę gorszę od listopadowych. Zadowolenie z pracy posłów wyraża obecnie 31 proc. badanych. Od listopada spadek wynosi 2 punkty procentowe). Źle działalność Sejmu ocenia ponad połowa badanych - 53 proc. Tu wzrost wyniósł 2 punkty. 

Afera związana z KNF uderzyła w wizerunek komisji nawet wśród wyborców PiS. Prezydent na problemach związanych z komisją nie ucierpiał w ogóle, a jego notowania w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości są bardzo wysokie. 

Więcej o: