Minister Emilewicz mówi, że ceny energii nie wzrosną od stycznia. "Mamy kilka elastyczności"

Prąd dla gospodarstw domowych nie podrożeje od początku przyszłego roku - zapewniła w TVN24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Na razie mają obowiązywać obecne taryfy.
Zobacz wideo

- Najistotniejsza informacja dla wszystkich konsumentów jest taka: ceny energii nie podniosą się od stycznia przyszłego roku. Mamy kilka elastyczności, które może zastosować administracja bez ingerencji w spółki giełdowe w taki sposób, aby te spółki mogły nie wnioskować o tak duże podwyżki - powiedziała minister Emilewicz w wywiadzie dla TVN24.

Czytaj też: Minister Tchórzewski może stracić stanowisko. Firmy energetyczne wciąż chcą podwyżek cen prądu

Wskazała, że "cena prądu, jednej megawatogodziny, składa się z wielu elementów". - Między innymi z uprawnień do emisji CO2, z przesyłu, to jest skomplikowana struktura. Jest kilka opłat w strukturze ceny jednej megawatogodziny, których możemy się pozbyć. Nad tym dzisiaj pracuje minister Tchórzewski. Dajmy mu czas - powiedziała minister.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w ostatnich tygodniach przedstawiał kilka różnych wersji tego, jak rząd zamierza poradzić sobie z planowanymi podwyżkami cen prądu.

O tym, jak to wyglądało dzień po dniu, pisaliśmy między innymi tutaj: Chaos z cenami prądu. Minister Tchórzewski zmienia zdanie ws. wniosków spółek i mówi o wariantach

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej w 2019 r. Ministerstwo Energii zapowiedziało kilka dni wcześniej, że rekompensaty dla gospodarstw domowych oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw związane z planowanymi przez przedsiębiorstwa energetyczne wyniosą w przyszłym roku ok. 4-5 mld zł. Minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że część tej kwoty - ok. 1 mld zł - zostanie pokryte dzięki oszczędnościom w spółkach energetycznych.

W mediach pojawiły się też doniesienia, że wśród możliwych rozwiązań rozważana jest też obniżka akcyzy na energię.

Więcej o: