UOKiK wprowadził nowy rodzaj kary dla nieuczciwych firm. Teraz oszukać będzie trudniej

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji ma nowe narzędzie, które powinno skutecznie odstraszyć firmy nastawione na wprowadzanie swoich klientów w błąd. Za oszustwo spółki zapłaci jej prezes. I to sporo.
Zobacz wideo

Prezesi nieuczciwych firm mają być pociągani do odpowiedzialności finansowej. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" UOKiK zyskał właśnie nowe narzędzie. Pozwoli ono nałożyć nawet 2 mln zł kary bezpośrednio na prezesa nieuczciwej firmy.

Czytaj także: UOKiK nałożył karę finansową na GetBack za "stosowanie przymusu i presji"

Chodzi tu o przypadki przedsiębiorstw, które w zasadzie od początku nastawione są na wprowadzanie konsumentów w błąd.

Jak tłumaczy Urząd decyzje dotyczące oszukiwanie konsumentów zapadają we władzach firm. Poszczególni pracownicy, sprzedawcy produktów czy usług, są naciskani, by przeprowadzać określone procedury. 

Niektórzy tracą miliony

O tym, że nowe przepisy mogą być skuteczne, świadczy niedawna akcja CBŚP. Agenci zatrzymali bowiem kilkanaście osób zamieszanych w namawianie inwestorów na fałszywe transakcje. 

Czytaj też: Polacy stracili ponad 2 mld zł na grze na walutach. Najwyższa Izba Kontroli chce zakazu reklamy

Poszkodowani, zamiast obiecywanych kilkudziesięciu procent zysku, tracili jednak od 3 tys. do nawet 2 mln zł. Początkowo ofiary odnosiły sukcesy. Były tym zachęcane do dalszych wpłat. Kolejne transakcje były już mniej korzystne, a środki z kont pokrzywdzonych ostatecznie znikały. Po pewnym czasie kontakt z przedstawicielami firmy się urywał.

Więcej o: