Wojewoda może pokrzyżować plany PO. Chodzi o pieniądze za użytkowanie wieczyste

W czwartek Rada Warszawy obniżyła bonifikatę za opłatę "przekształceniową". Przed wyborami samorządowymi chcieli, żeby wynosiła 98 proc., teraz dają tylko 60 proc. Ale zmiana przepisy może zostać zablokowana.
Zobacz wideo

Wojewoda mazowiecki przyjrzy się uchwale Rady Warszawy dotyczącej bonifikat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność. Zgodnie z uchwałą bonifikata ma zostać obniżona z 98 do 60 procent. Ale wojewoda może zablokować wejście w życie uchwały. Wystarczy, że do końca roku nie opublikuje jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Czytaj także: Gwałtownie rosną opłaty za użytkowanie wieczyste, tuż przed końcem obowiązywania

Wojewoda może zablokować decyzję Platformy

"Wojewoda Zdzisław Sipiera ma do tego prawo", mówi rzeczniczka urzędu wojewódzkiego Ewa Filipowicz. "Wojewoda ma 30 dni na ocenę tego dokumentu pod kątem zgodności z prawem. Ta uchwała jeszcze nie wpłynęła do nadzoru. Na to prezydent ma 7 dni. Wojewoda zadeklarował, że bardzo wnikliwie przyjrzy się tej uchwale i ona będzie dokładnie zbadana" - wyjaśnia Ewa Filipowicz.

Przed październikowymi wyborami samorządowymi Rada Warszawy uchwaliła 98-procentową bonifikatę w opłatach za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu we własność. Przepisy miały zacząć obowiązywać od nowego roku. Ale w ubiegły czwartek, głosami Koalicji Obywatelskiej Rada zmniejszyła bonifikatę do 60 procent.
Radny Koalicji Obywatelskiej Mariusz Frankowski tłumaczy, że "zmiana uchwały była konieczna ze względu na plany miasta".

"Darmowe żłobki, kwestie edukacji, wsparcia dla nauczycieli, czy choćby kwestie smogu, którego eliminacja jest bardzo istotna, to plany możliwe do wykonania. Te pieniądze pozwolą na realizację tego zakresu. W przeciwnym wypadku będziemy musieli się bardzo poważnie zastanowić nad korektą budżetu, ale to już jest zadanie prezydenta Rafała Trzaskowskiego" - mówi Mariusz Frankowski.

Jeśli bonifikata pozostanie na poziomie 98 procent, miejski budżet straci około półtora miliarda złotych.

Jak już wyjaśnialiśmy wraz z 1 stycznia 2019 roku w Polsce zniknie użytkowanie wieczyste. Grunty, które były do tej pory użytkowane przez mieszkańców, automatycznie przejdą na własność ich użytkowników. Oczywiście nie za darmo. Mieszkańcy będą musieli przez 20 lat uiszczać coroczną opłatę "przekształceniową". Kwota będzie wynosiła tyle, ile ostatnia opłata za użytkowanie wieczyste. 

Czytaj też: Planujesz sprzedać mieszkanie na początku 2019 r.? Mogą być problemy. Wszystko z powodu nowej ustawy

Mieszkańcy będą mieli jednak możliwość wniesienia opłaty jednorazowo i natychmiastowego "wykupienia" gruntu. W takim przypadku obowiązywały będą bonifikaty, których wysokość określa samorząd danego miasta lub państwo - w zależności od tego, do kogo należy grunt. 

Więcej o:
Komentarze (141)
Wojewoda może pokrzyżować plany PO. Chodzi o pieniądze za użytkowanie wieczyste
Zaloguj się
 • kaktus-2

  Oceniono 28 razy 12

  Świat się kończy. Choć raz trzymam kciuki za pisowskim wojewodą...
  Bonifikata 98% była głupotą, ale zmniejszenie jej zaraz po wygranych wyborach kiedy tuż przed wyborami uchwaliło się głosami PO 98% jest czystym sk....

 • stef0909

  Oceniono 18 razy 10

  Wojewoda może cmoknąć !! przecież 60% ustalił ten bolszewicki nieRząd!!!!

 • andgad

  Oceniono 20 razy 10

  Zrobi to z pewniscią, tak by pewnie zrobili wszyscy w roku wyborczym! Przykre to ale prawdziwe!!! Zrovią z tego szoł ale PO sama się prosiła:(

 • pies_na_czarnych

  Oceniono 20 razy 8

  Pisowski wojewoda chce „sprzedać” Jarkowi grunty, na których stoi Srebrna za symboliczną złotówkę.

 • acototak

  Oceniono 13 razy 7

  Pisoruskie znów usiedzieć nie mogą :)

 • acototak

  Oceniono 9 razy 7

  Sipiera niech pamięta, że został mu już niecały roczek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX