Będzie rozbudowa A4 na odcinku 100 km. Trzy warianty do analizy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na rozbudowę 100-kilometrowego odcinka autostrady A4 między Wrocławiem a Krzyżową na Dolnym Śląsku.
Zobacz wideo

Obecnie w wielu miejscach odcinek między Wrocławiem a Krzyżową to droga jednopasmowa z częstymi skrzyżowaniami jednopoziomowymi - zamiast węzłów drogowych jak na współczesnych autostradach.

Czytaj też: Karetka pędzi A4 na sygnale. Ma serce do przeszczepu dla dziecka. Ale ten kierowca nie ustępuje

W przetargu zostaną przeanalizowane co najmniej trzy warianty budowy drogi. Pierwszy z nich to dobudowanie drugiej jezdni do obecnej autostrady i poszerzenie funkcjonującej. Drugi to budowa nowej drogi na południe od obecnej A4 od Wrocławia do Legnicy i rozbudowa pozostałego odcinka. Trzeci wariant to budowa nowej drogi w całości na południe od obecnej A4.

.. GDDKiA

Oferty na prace projektowe można składać do 22 stycznia 2019 roku. Planowany termin podpisania umowy z wykonawcą drogi to druga połowa kwietnia przyszłego roku.

Autostrada A4 prowadzi z zachodu na wschód Europy przez południową Polskę. Od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach biegnie przez Dolny i Górny Śląsk oraz Małopolskę i Podkarpacie do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej.
Na razie nie wiadomo, ile potrwa budowa nowej A4. W czerwcu inwestycję zapowiadał podczas wizyty we Wrocławiu premier Mateusz Morawiecki.

Więcej o: